Inflacija usporila, ali cijene u pojedinim kategorijama divljaju zbog turizma

Jasmina Grgurić Zanze
22. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Inflacija već nekoliko mjeseci uzastopce bilježi pad, ali je i dalje prisutna s 2,4 posto godišnje stope rasta cijena. Cijene hrane i dalje rastu na mjesečnoj razini, a plaćamo i danak turizma. Naime, skoro 10 posto više u odnosu na lanjski lipanj košta ručak u restoranima i smještaj u hotelima. Skuplje nego lani plaćamo i zdravlje, obrazovanje, kulturne sadržaje i ostalo. U odnosu na prosjek Europske unije od 2,6 posto mjerenih HIPC-om, Hrvatska je s 3,5 posto daleko iznad u društvu svega nekoliko zemalja po visini inflacije.

Umirovljenik sjedi u restoranu

Inflacija je najveća u hotelima i restoranima | Foto: Ilustracija/Unsplash

Država se posljednjih mjeseci hvali usporenom inflacijom. Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, inflacija u lipnju iznosila je 2,4 posto u odnosu na isti mjesec lani. Dakle, cijene su veće nego prije godinu dana za navedenu stopu, ali u odnosu na prethodni mjesec stagniraju. U svibnju, inflacija je iznosila 3,3 posto, o čemu smo pisali ovdje.

Tako trenutno imamo najnižu stopu inflacije u posljednje dvije godine, ali ona se i dalje događa, posebno u pojedinim kategorijama. Da inflacija najteže pogađa umirovljenike, koji najveći dio mirovine odvajaju upravo na hranu, upozorio je nedavno u Saboru Boris Lalovac, o čemu više možete ovdje pročitati.

Smještaj u hotelu i ručak u restoranu skuplji 9,6 posto

Cijene nekih dobara i usluga porasle su godišnje i do deset posto. Naime, najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u restoranima i hotelima i to za 9,6 % posto. Obrazovanje je poskupjelo za 5,4 posto, ali 5,1 posto više plaćamo i zdravlje. Dobra i usluge ukupno su skuplje za 4 posto, dok rekreacija i kultura košta 3,7 posto više nego lani u ovo vrijeme.

Skuplje plaćamo i alkohol i duhan, i to za 3,6 posto, kao i prijevoz za 3 posto. Odjeća i obuća skuplji su 2,2 posto uz ostalo. Mjesečan, ali niži rast, imaju također restorani i hoteli, za 2,9 posto. Na mjesečnoj razini poskupjele su i ostale navedene kategorije.

Inflacija i dalje dosta iznad europskog prosjeka

Boris Lalovac o inflaciji i umirovljenicima | Snimak zaslona/Hrvatski sabor
Lalovac objasnio kako inflacija utječe na umirovljenike: 'Država ima novac kojim može i mora podići mirovine'

U komponenti usluga porast cijena na godišnjoj razini iznosio je 5,5 posto. Cijene hrane, pića i duhana porasle su za 2,1 posto, industrijskih neprehrambenih proizvoda bez energije za 1,5 posto. S druge strane, cijene energije su pale za 0,4 posto, priopćili su iz DZS-a. Inflacija je u posljednje dvije godine u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića 6,8 posto, razna dobra i usluge plaćamo šest posto više, dok restorane i hotele plaćamo 11,6 posto više.

DZS donosi podatke o inflaciji mjerenoj harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC), koji je usporediva mjera inflacije sa zemljama Europske unije. Prema tim podacima, cijene su u odnosu na lipanj 2023. godine porasle za 3,5 posto. Hrvatska se s takvom stopom nalazi iznad europskog prosjeka od 2,6 posto u društvu svega nekoliko zemalja s najvećom stopom inflacije.

Copy link
Powered by Social Snap