Inflacija skočila na 3,4 posto, ministar poručuje: ‘Ne treba stvarati paniku’
U Hrvatskoj je u prosincu stopa inflacije iznosila 3,4 posto više u odnosu na isti lanjski prosinac, objavio je Državni zavod za statistiku (DZS). Zbog stope inflacije u prosincu, opći rast cijena je ubrzao treći mjesec zaredom. U cijeloj eurozoni prosječna godišnja stopa inflacije u prosincu je iznosila 2,4 posto. Nakon Hrvatske, najvišu inflaciju je zabilježila Belgija, odnosno 4,4 posto. Ministar Primorac je rekao da će inflacija biti tu neko vrijeme, po blago povećanim stopama i da ne treba paničariti.
Stopa inflacije u Hrvatskoj mjerena indeksom potrošačkih cijena u prosincu je iznosila 3,4 posto više na godišnjoj razini u odnosu na prosinac 2023. godine, objavio je u utorak Državni zavod za statistiku. Taj podatak potvrdio je opći rast cijena na godišnjoj razini, a on se ubrzao treći mjesec zaredom. U odnosu na studeni, inflacija je u prosincu porasla za 0,1 posto.
Inflacija je u 2024. iznosila tri posto
U listopadu je prekinut višemjesečni trend usporavanja rasta cijena, kada je inflacija na godišnjoj razini porasla na 2,2 posto. Trend ubrzanja se nastavio i u studenom, s rastom na 2,8 posto, a sada i u prosincu na 3,4 posto. Sukladno današnjoj prvoj procjeni DZS-a, inflacija je u cijeloj 2024. iznosila tri posto.
– Procijenjena godišnja stopa inflacije za usluge iznosi 5,6 posto, za skupinu u kojoj su hrana, piće i duhan 4,8 posto, za energiju 1,6 posto, a industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,7 posto, stoji u priopćenju DZS-a.
Na mjesečnoj razini, u odnosu na studeni 2024., cijene usluga su porasle za 0,6 posto, za komponente hrane, pića i duhana te energije za po 0,4 posto, dok su cijene industrijskih neprehrambenih proizvoda pale za 0,9 posto. U prosincu smo umirovljenike na tržnici Dolac pitali kako se nose s inflacijom koja je dovela do nevjerojatno visokih cijena. Većina njih nam je rekla da je s niskim mirovinama vrlo teško podnijeti golema poskupljenja, a njihove komentare možete vidjeti u ovom tekstu.
U cijeloj eurozoni prosječna godišnja stopa inflacije u prosincu iznosila je 2,4 posto što je porast u odnosu na 2,2 posto u studenom, prema procjeni Eurostata, statističkog ureda Europske unije. Nakon Hrvatske, najvišu inflaciju ima Belgija, 4,4 posto. Zatim, tu je Estonija s 4,1 posto i Nizozemska s 3,9 posto.
Minstar Primorac: Ne treba stvarati nikakvu paniku
Ministar financija Marko Primorac je poručio da moramo biti svjesni činjenice da je inflacija tu da ostane neko vrijeme, odnosno jedno duže razdoblje, po blago povećanim stopama. Dodao je kako to ne čudi s obzirom na sve okolnosti u Europi i svijetu, uslijed geopolitičkih promjena, ruske agresije na Ukrajinu i rasta cijena energenata. Kazao je da su normalne stope inflacije koje osiguravaju stabilan gospodarski rast oko dva posto, a da je stopa u Hrvatskoj blago povećana i da će se smanjivati, no neće biti onom dinamikom i brzinom kako bismo svi željeli.
Primorac je rekao da Vlada inflaciju ne doživljava olako te je u njeno obuzdavanje upogonila sve instrumente koje ima na raspolaganju, što uključuje i ograničavanje cijena struje, plina, naftnih derivata, kao i cijena pojedinih proizvoda. Umirovljenicima je posebno teško jer im inflacija iznosi i do 70 posto za proizvode koje kupuju tako da je odavno premašila povećanje prosječne mirovine, a o tome je govorila SPD-ova zastupnica Mirela Ahmetović, o čemu smo pisali ovdje.
– Normalno je da nešto što je prije godinu dana koštalo 100 danas košta 102, a u stvarnosti košta 103 eura. Dakle, govorimo o takvim razmjerima. Naravno da to može biti značajno opterećenje za naše građane s najnižim primanjima, ali mislim da ne treba od toga stvarati nikakvu paniku, rekao je Primorac.