Imovina obveznih mirovinskih fondova u padu, trenutno je na najnižoj razini ove godine
Prema mjesečnom izvješću Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, neto imovina obveznih mirovinskih fondova na kraju lipnja iznosila je 129,1 milijardi kuna, što je za 1,8 milijardi kuna manje u odnosu na svibanj. To, dakle, znači da je imovina OMF-ova pala na najniži iznos u ovoj godini.
Imovina obveznih mirovinskih fondova (OMF), pala je na najniži iznos u ovoj godini. Prema recentnom izvješću Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA), neto imovina OMF-ova na kraju lipnja iznosila je 129,1 milijardi kuna, što je za 1,8 milijardi kuna manje u odnosu na prethodni mjesec.
Osim toga, mjesečni prinosi Mirexa iznosili su -2,4 posto za kategoriju A, -1,7 posto za kategoriju B i -1,0 posto za kategoriju C. Godišnji prinosi Mirexa iznosili su 0,1 posto za kategoriju A, -2,1 posto za kategoriju B i -4,5 posto za kategoriju C, a anualizirani prinosi od početka rada OMF-ova iznosili su 6,6 posto za Mirex A, 5,1 posto za Mirex B i 3,5 posto za Mirex C, što je i dalje pozitivno.
Ulaganja u domaće dionice činila su 12,4 posto imovine OMF-ova
Obveznička ulaganja OMF-ova na kraju lipnja iznosila su 83,53 milijardi kuna (64,7 posto ukupne imovine) te se njihov udio povećao za 0,91 postotni bod na mjesečnoj razini. Zastupljenost ulaganja u dionice u imovini OMF-ova smanjena je za 0,42 postotnih bodova. na mjesečnoj razini u lipnju te su ona iznosila 26,2 milijardi kuna, odnosno 20,3 posto imovine OMF-ova.
Navodi se i da su ulaganja u domaće dionice činila 12,4 posto, a ulaganja u strane dionice 7,9 posto imovine OMF-ova. Od ostalih oblika ulaganja, ulaganja u investicijske fondove iznosila su 13,7 milijarde kuna (10,6 posto imovine), pri čemu je njihov udio u ukupnoj imovini smanjen za 0,54 postotnih bodova u odnosu na prethodni mjesec. Novac i depoziti činili su 4,0 posto imovine, odnosno 5,2 milijardi kuna na kraju prošlog mjeseca.
Smanjila se neto imovina DMF-a
Kad je riječ o dobrovoljnim mirovinskim fondovima (DMF), izvješće HANFA-e kaže da se njihova neto imovina u lipnju smanjila za 119,3 milijuna kuna (1,6 posto na mjesečnoj razini) te je na kraju mjeseca iznosila 7,53 milijardi kuna. Mjesečni prinosi kretali su se od -3,3 do -0,9 posto, dok su se prinosi na godišnjoj razini kretali u rasponu od -8 posto do -2 posto.
Kod strukture ulaganja DMF-ova najveći dio portfelja na kraju lipnja 2022. činile su obveznice s udjelom od 53,8 posto imovine, zatim dionice s udjelom od 25,3 posto te investicijski fondovi s udjelom od 10,4 posto. Udio obveznica u ulaganjima DMF-ova neznatno se povećao na mjesečnoj razini (za 0,02 postotnih bodova.), dok su se ulaganja u investicijske fondove smanjila za 0,59 postotnih bodova, a ulaganja u dionice za 0,27 postotnih bodova.