Imate prešutno prekoračenje? Ako ne želite ostati bez minusa, još danas morate otići u banku
Banke već godinama najavljuju da će ukinuti prešutna prekoračenja, umjesto kojih građani imaju opciju potpisati ugovor o dopuštenom prekoračenju. Rok istječe 1. srpnja, a kako banke ne rade vikendom, danas je posljednji radni dan za otići u poslovnicu. Ugovor se do 30. lipnja može potpisati i online. Onima kojima se prešutno prekoračenje ukine, a nemaju dopušten minus, dug će moći otplatiti u 12 rata.
Ako imate prešutno prekoračenje u banci, danas vam je zadnji radni dan da zatražite dopušteno prekoračenje. U protivnom, ostat ćete bez minusa na tekućem računu. Naime, gotovo svaki drugi građanin u Hrvatskoj ima prekoračenje. Banke su klijentima još ranije ponudile opciju prelaska s prešutnog na dopušteni minus, o čemu smo pisali ovdje.
Rok istječe 1. srpnja, nakon čega se prešutna prekoračenja ukidanju, dok se ona dopuštena moraju zatražiti do tada. Dakle, ugovor treba potpisati do 30. lipnja, a ako imate online bankarstvo, ne morate trčati u banku.
Oko 800.000 građana koristilo minus
Oni koji nisu prebacili prešutno prekoračenje u dopušteno, a otišli su u minus, moći će taj dug otplatiti u ratama.
– Banka je takvim korisnicima već poslala obavijesti i ponudila im otplatu od minimalno 12 rata bez većih kamata od one koje je korisnik imao prije, kaže Hrvoje Maljković iz Hrvatske udruge banaka za Dnevnik.hr.
Maljković kaže da od milijun i 700 tisuća građana kojima je odobren minus, njih oko 800.000 je i koristilo u nekom određenom iznosu taj minus. Tako da nešto malo manje od polovice građana koji imaju odobren minus ga i koriste. Baš zbog toga smatra da postoje bolje opcije za otplatu prešutnih minusa. Većina njih je i napravila promjenu iz jednog minusa u drugi, ali nisu svi.
Umirovljenici većinom prisiljeni na dug na tekućem
– Mjesečno opterećenje može na 12 mjeseci biti dosta veliko. Iz tog razloga možda bi bilo poželjno da sada produže to prešutno prekoračenje, a onda da razmisle o opciji gotovinskog nenamjenskog kredita gdje bi mogli na duži period si to rascjepkati, predlaže Maljković.
Financijski savjetnici kažu da je dobro izračunati prihode i rashode, a ako baš ima potrebe, angažirati stručnjaka za donošenje odluke o bilo kakvim zaduženjima. Život na kredit i u minusu dugoročno nije isplativ, međutim bez te opcije ne bi mogli preživjeti ni brojni umirovljenici. Naime, anketa našeg portala pokazala je još prije inflacije da čak 60 posto njih živi u minusu, o čemu smo pisali ovdje. Podsjetimo, banke su još prije nekoliko godina počele smanjivati prešutna prekoračenja, uz najavu da će ih ove godine do kraja ukinuti.