Ilegalni dom za starije na području Splita zatvarao korisnike, pet dana jeli istu hranu

Jasmina Grgurić Zanze
9. travnja 2024.
Novosti
A- A+

Ilegalni obiteljski domovi i dalje rade, unatoč pojačanim inspekcijskim nadzorima i kaznama. Strože kontrole od resornog ministarstva traži pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Na njezinu inicijativu proveden je nadzor u jednom takvom ilegalnom domu na splitskom području. Dom se istovremeno na svojim stranicama hvali ‘predivnim pogledom na more’ dok je 13 korisnika tamo bilo zatvoreno 24 sata dnevno, bez medicinske sestre i njegovatelja, a pet dana su jeli istu hranu. Einwalter otkriva i koje županije su provele nadzor obiteljskih domova, a koje nisu.

Smještaj u domovima za starije poskupjet će Foto:Pixabay

Da i dalje iznimno zabrinjava rad ilegalnih domova za starije, čiji rad najčešće prijavljuju treće osobe, upozorava pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter. Prema anonimnoj prijavi da su korisnici u objektu u Splitsko-dalmatinskoj županiji zatvoreni od 0 do 24, da nema ni medicinske sestre ni njegovateljice te da pet dana jedu istu hranu, zatražila je provođenje inspekcijskog nadzora. Einwalter je iznijela i vrlo potresne pritužbe članova obitelji na stanje u domovima diljem Hrvatske, o čemu smo više pisali ovdje.

Žurno ažurirati informacije o domovima s licencom

– Nadzorom je utvrđeno da se usluga pruža bez licence, i to za 13 starijih i nemoćnih osoba. Pritom se ovaj ilegalni pružatelj usluge smještaja na svojim moderno dizajniranim internetskim stranicama reklamira kao ‘dom za starije i nemoćne s predivnim pogledom na more’, iz čega se ni po čemu ne bi moglo zaključiti da isti nema licencu. Ni prekršajne kazne, koje su pooštrene novim Zakonom o socijalnoj skrbi, ne mogu imati dovoljno snažan odvraćajući učinak ako, nakon što inspektori podnesu optužni prijedlog, u predmetu nastupi zastara prekršajnog progona. To se dogodilo u slučaju ilegalnog doma u Zadarskoj županiji, koji je nastavio s radom suprotno izrečenom rješenju inspektora, upozorava Einwalter u svom godišnjem izvješću Saboru za 2023. godinu.

Alarmantno stanje u domovima za starije: 'Djed je iz doma u bolnicu stigao žedan i gladan pa umro'

Mnogi korisnici smješteni u domovima bez licence ili sa zabranom rada, kao ni njihove obitelji, o tome često nemaju nikakva saznanja, niti znaju gdje bi i kako provjerili radi li se o ilegalnom pružatelju usluge smještaja. Mnogi se, naime, u potrazi za smještajem vode usmenom preporukom te informacijama objavljenim na internetskim stranicama domova, a koje uređuju sami domovi i ne prolaze nikakvu provjeru. Baš zato je pučka pravobraniteljica još lani Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike uputila preporuku da objavi i redovito ažurira lako dostupne informacije o domovima koji imaju potrebnu licencu, uz osiguravanje da na listi nema onih kojima je izrečena mjera zabrane rada. Ta preporuka sada je opet ponovljena, jer se problem očito nastavio.

Evo koje su županije provele kontrole, a koje baš i nisu

Zakonom o socijalnoj skrbi iz veljače 2022. propisana je nova obveza da gradovi i županije jednom godišnje provode kontrole kod pružatelja socijalnih usluga kojima su ranije izdali licencu te da u slučaju osnovane sumnje na nepravilnosti u radu obiteljskih domova bez odgode obavijeste Ministarstvo.

– Prema podacima koje su nam dostavile same županije, većina njih je tijekom 2022. godine započela s kontrolama, a nastavila u 2023. godini, no uz velike razlike u pristupu i tempu provođenja te u tumačenju sadržaja svoje nove obveze. Posljedica je to činjenice da nije donesen poseban pravilnik koji bi propisivao kako bi se kontrole trebale provoditi, ukazuje Tena Šimonović Einwalter.

Tako je na primjer Zagrebačka županija provodila kontrole kod svih pružatelja usluge smještaja za starije i nemoćne. U Primorsko-goranskoj županiji kontrole su provođene samo kod pružatelja usluge smještaja kojima je županija osnivač, dok je Koprivničko-križevačka županija kontrole provodila samo u ‘najrizičnijim’ domovima. U Istarskoj su županiji nepravilnosti utvrđene kod svih pružatelja usluge smještaja, u Karlovačkoj nisu uočene niti kod jednog.

Osječko-baranjska županija je nadležnom ministarstvu prijavljivala sve nepravilnosti uočene prilikom kontrole, Splitsko-dalmatinska samo pojedine, a u Ličko-senjskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kontrole do srpnja 2023. uopće nisu provođene, s obrazloženjem nedostatka kapaciteta i povećanog obujma posla. I ostale županije opisuju probleme u organizaciji rada, jer službenici uz kontrole obavljaju i niz drugih zadataka, pri čemu je važno dodatno educirati službenike uključene u nadzore, navodi pravobraniteljica u svom izvješću.

Smještaj dementnih korisnika bez osiguranih uvjeta

Zakon se ne poštuje ni prilikom smještaja oboljelih od Alzheimerove bolesti. Pravilnikom o mjerilima za pružanje socijalnih usluga, propisani su posebni uvjeti prostora i opreme, te je predviđen veći broj zaposlenika.

– Iz pritužbi je vidljivo da obitelji oboljele od Alzheimera smještaju i u domove koji za takav smještaj nemaju niti uvjete niti licencu te su u takvim domovima korisnici bez odgovarajuće skrbi te nerijetko izloženi zanemarivanju, vezivanju i zaključavanju. Navedeno potvrđuje i slučaj korisnika koje su inspektori zatekli na katu jednog obiteljskog doma u središnjoj Hrvatskoj, gdje su korisnici bili sami i zaključani s vanjske strane te su s balkona skinute kvake. Rješenjem inspektora naređeno je predstavniku obiteljskog doma da prestane pružati uslugu smještaja korisnicima IV. stupnja usluge te mu je zabranjeno primjenjivati mjere prisile i ograničavati slobodu smještenim korisnicima, kaže Šimonović Einwalter.

Pučka pravobraniteljica iznova je ponovila preporuku Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike da podzakonskim aktom detaljnije regulira način obavljanja kontrola koje jedinice regionalne samouprave i Grad Zagreb provode nad pružateljima socijalnih usluga. Preporuka je izdana i Akademiji za socijalni rad, da educira službenike jedinica regionalne samouprave koji provode kontrolu o ispunjavanju mjerila za pružatelje socijalnih usluga.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap