HSU: Tko je umirovljenicima ukrao Božić? Blagdanska košarica 80 eura, a božićnica 26 eura
Božićnica u Zagrebu za najsiromašnije umirovljenike s primanjima do 238,90 eura iznosi svega 26,50 eura. Za blagdansku košaricu umirovljeničkog para potrebno je izdvojiti najmanje 80 eura pa si stariji građani u metropoli neće moći priuštiti ni osnovne namirnice, a kamoli pokone, procjenjuje Hrvatska stranka umirovljenika. Uz to, gradskoj upravi zamjeraju maćehinski odnos prema stanovnicima treće životne dobi.
Svaki četvrti stanovnik grada Zagreba je umirovljenik. Prosječna mirovina im je stotinjak eura veća nego na razini Hrvatske, ali veći su i troškovi života koji najviše pogađaju one s mirovinama ispod prosjeka. Tako gradska uprava isplaćuje mjesečne naknade za starije osobe čija primanja iznose manje od 238,90 eura. Umirovljenici troše najviše na hranu koja je u posljednjih godinu dana poskupjela, a za deset posto bit će veći i blagdanski troškovi.
Unatoč tomu, Grad Zagreb umirovljenicima isplaćuje jednak iznos božićnica kao i lani, 26,50 eura za korisnike mjesečnih pomoći s primanjima do 238,90 eura. Na sve ove probleme i mnoge druge su upozorili iz Hrvatske stranke umirovljenika.
Umirovljenici o poklonima mogu samo sanjati
Slijedeći tradiciju i običaje uz korištenje osnovnih namirnica za njihovu pripremu te slažući blagdanski stol prema nutritivnom sadržaju, bračni par umirovljenika bi za blagdansku potrošnju trebao izdvojiti oko 80 eura, procjenjuje Hrvatska stranka umirovljenika.
– Grad Zagreb na 11. mjestu ulazi u 25 najljepših božićnih sajmova u Europi. Lijepo, ali što to znači umirovljenicima koji jedva da mogu odvojiti za kupovinu nužne hrane i plaćanje režija. Oni kroz adventske lokacije mogu samo prošetati. O poklonima za sebe i svoje bližnje mogu samo sanjati, baš kao i kada su bili djeca. Nakon cijelog radnog vijeka koji su uložili u stvaranje Hrvatske, to je žalosna, ali istinita činjenica. Umirovljenici se s pravom pitaju tko im je opet ukrao Božić, poručili su na današnjoj konferenciji za medije HSU-ovci.
Zagreb uvodi veći porez na mirovine iznad 560 eura
Osvrnuli su se i na ukidanje plaćanja prireza od iduće godine u svim gradovima. Zagreb pritom ima najvišu stopu prireza od 18 posto, no tamošnja uprava sada najavljuje da će nižu stopu poreza s 20 posto povećati na 23,6 posto, a višu stopu s 30 posto povisiti na 35,4 posto. Po novim propisima plaćanja poreza na dohodak bit će oslobođeni svi umirovljenici čija je mirovina manja od 560 eura mjesečno, odnosno 6.720 eura godišnje, a za očekivati je da će svi ostali biti oporezovani po stopi od oko 11,8 posto.
– Kako u Gradu Zagrebu živi najveći broj umirovljenika, a dobar dio njih će biti obveznici plaćanja poreza zbog činjenice da su mirovine u Zagrebu veće nego u ostatku Hrvatske, to konkretno znači da će Grad Zagreb i dalje ostvarivati prilično velike iznose s osnova poreza na dohodak umirovljenika, a zauzvrat će im vraćati gotovo ništa ili će im davati mrvice sa stola, smatra HSU.
Iz Hrvatske stranke umirovljenika pozdravljaju najavu gradnje deset novih vrtića, ali pritom podsjećaju da liste čekanja za smještaj u domu za starije osobe imaju više od 10.000 zahtjeva, što je višestruko veća brojka od lista za vrtiće.
– Grad Zagreb nije participirao ni eura koje je Vlada davala iz Fonda otpornosti, odnosno da budemo točniji, uopće se nisu prijavili na natječaj za izgradnju doma za starije osobe, poručili su danas HSU-ovci.
Cijena vrećica za otpad gotovo kao i iznos božićnice
Zadovoljni nisu ni s financiranjem umirovljeničkih udruga, pri čemu se znatna sredstva izdvajaju za alternativne projekte i kulturu, ali ne u starijoj populaciji. Nedostaje i prostora za rad umirovljeničkih udruga. Ukazali su i na činjenicu da starije osobe u gradskim knjižnicama čak nemaju ni umirovljenički popust.
– Ovdje ne možemo ne pohvaliti pomoć koju nam je Grad Zagreb dao prilikom organizacije obilježavanja Dana starijih osoba 1. listopada ove godine, ali sve nakon toga nam pokazuje da je to bio trenutni bljesak, a kasnije povratak na stare staze nebrige za osobe starije dobi, kažu iz HSU-a.
Umirovljenici nisu zadovoljni ni količinom vrećica za biootpad koje dobivaju jednom godišnje i to 25 vrećica u paketu. Prosječna potrošnja za dvoje umirovljenika su minimalno dvije vrećice tjedno, odnosno minimalno osam vrećica mjesečno. To znači da je 25 vrećica za biootpad dostatno za maksimalno tri mjeseca. Za ostalih devet mjeseci moraju ih kupovati u trgovini, jednako kao i zaposlene osobe.
– Biorazgradive vreće za smeće zapremine deset litara u pakiranju od deset komada koštaju 1,71 eura paket. Za devet mjeseci to je trošak od minimalno 15,39 eura, dakle gotovo kao i božićnica. Uz ove vrećice, treba kupiti i vrećice za miješani komunalni otpad, kao i svi ostali građani, kažu.