HSU objasnio zašto nije istina da prosječni Hrvat u mirovinu ide sa samo 32,5 godina staža!

Jasmina Grgurić Zanze
15. lipnja 2020.
Novosti
A- A+

Na najnovije podatke Eurostata, koji Hrvatsku po duljini radnog staža koji prethodi odlasku u mirovinu svrstava na dno ljestvice zemalja Europske unije, reagirala je Hrvatska stranka umirovljenika. Hrvati su se s prosječnih 32,5 godina rada smjestili na predzadnje mjesto, a gori od nas su jedino Talijani koji u prosjeku rade pola godine kraće. Iz HSU-a tvrde da su ti podaci – netočni!

Novi umirovljenici rade sve dulje Foto: Rawpixel

Da Europa od Hrvatske dobiva netočne podatke zbog neujednačene evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, zbog čega nastaje po nas vrlo loša statistika, tvrde iz Hrvatske stranke umirovljenika. Tako smatraju da nije točan ni najnoviji podatak Eurostata da Hrvati prije odlaska u mirovinu rade u prosjeku 32,5 godine, što Hrvatsku smješta na samo dno zemlja EU, odmah iza najgore Italije.

U statistici su i korisnici inozemnih mirovina

“U navedene 32,5 godine radnog staža uključeni su i korisnici prema međunarodnim ugovorima (takozvani razmjerni dijelovi mirovina). To su korisnici koji su dio staža navršili izvan Hrvatske, a samo jedan dio staža u Hrvatskoj te su pravo na mirovinu ostvarili zbrajanjem dva staža. Koriste hrvatsku mirovinu, ali i mirovinu neke druge države.

Uključeno je i oko 160.000 korisnika samostalne mirovine koji su navršili staž i u inozemstvu te koriste uz samostalnu hrvatsku mirovinu i mirovinu iz neke druge države. Takvi korisnici u Hrvatskoj imaju manje staža nego prosječni umirovljenik koji nije radio u inozemstvu (i manju mirovinu). Njih HZMO ne može prepoznati u svojoj statistici kako bi ih isključio, a daju iskrivljenu sliku” – navode iz HSU-a.

Ovogodišnji umirovljenici radili 33 godine i 8 mjeseci

Hrvati na dnu po duljini radnog vijeka u EU! Jesu li nam zato mirovine male?

U ispravku službenih podataka Eurostata, navode da HZMO nema točnu statistiku, jer prema njoj ispada da bez korisnika međunarodnih ugovora prosječni staž pada, premda bi bilo logično i jedino moguće da raste (bez međunarodnih ugovora prosječni je staž za starosnu mirovinu 32 godine, 3 mjeseca i 13 dana).

Isto tako, kod nas je i 72.543 korisnika invalidske mirovine prevedeno u starosnu, iako oni u prosjeku imaju oko 20 godina staža.

HSU se stoga poziva na podatak o novim korisnicima starosnih mirovina u ovoj godini, a koji imaju prosječan staž od 33 godine i osam mjeseci, bez međunarodnih ugovora.

Prosječna mirovina čak 4.669 kuna!

“Izuzetno je zanimljiv podatak da novi korisnici starosne mirovine u dvostupnom sustavu, dakle novi korisnici osnovne starosne mirovine u mirovinskom osiguranju generacijske solidarnosti, imaju prosječan staž od 38 godina i 2 mjeseca, dakle za gotovo 5 godina više od navedenoga.

Prosječna starosna mirovina korisnika sa 40 i više godina ostvarenog mirovinskog staža (17% od ukupnog broja korisnika) iznosi 3.852 kune (57% prosječne plaće), ali tu su uključeni i korisnici prema međunarodnim ugovorima. Kad se oni isključe, prosječna starosna mirovina korisnika sa 40 i više godina staža je 4.669 kuna ili 69,10% prosječne plaće u Hrvatskoj. Udio ovih korisnika u ukupnom broju korisnika je 16 posto, zaključuju iz HSU, a potvrđuju to i podaci HZMO-a.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap