Hrvatska bilježi najveći pad prometa u maloprodaji u usporedbi sa zemljama EU
Hrvatska je u lipnju imala pad prometa u maloprodaji. Radi se o postotku od -2,7 u odnosu na svibanj. Ovo je i najveći pad potrošnje od travnja 2022. godine. Pad prometa je zabilježen na području cijele Europske unije, ali je naša zemlja na samom dnu ljestvice s najvećim padom. Iza nas je Austrija, dok Danska, Bugarska i Rumunjska bilježe porast prometa u maloprodaji. S druge strane, na godišnjoj razini, Hrvatska spada među zemlje s najvećim porastom ukupnog prometa u maloprodaji.
Hrvatska je, na mjesečnoj razini, zabilježila najveći pad prometa u maloprodaji od svih drugih zemalja Europske unije. Poznato je i u kojim se kategorijama bilježi najveći pad prometa, a podatke je iznio Eurostat. Ovo samo znači da Hrvati sve manje kupuju, što zbog visokih cijena ili zbog štednje.
Pad od 2,7 posto
Neke kategorije proizvoda bilježe pad ili porast prodaje na razini Europske unije i eurozone. Jednako tako, poznato je i koje zemlje bilježe pad prometa u maloprodaji na mjesečnoj razini, ali i na godišnjoj. Ovdje je svoje mjesto pronašla i Hrvatska. Ona je tako u lipnju imala najveći pad prometa od EU zemalja. Radi se o padu od 2,7 posto u odnosu na svibanj. Ovo je i najveći pad potrošnje kod nas od travnja 2022. godine.
Kada se gleda na godišnjoj razini, naša zemlja je u kategoriji zemalja s najvećim porastom ukupnog prometa u maloprodaji. Točnije, u isto vrijeme prošle godine je bilježila rast u prodaji od čak 5,7 posto.
Povećala se prodaja goriva u EU
Što se tiče samih proizvoda, na razini EU je u lipnju zabilježen pad prodaje hrane, pića i duhanskih proizvoda, a stagnacija prodaje neprehrambenih proizvoda. S druge strane, povećala se prodaja goriva na benzinskim postajama. I na godišnjoj razini se bilježi pad prodaje hrane, pića i duhanskih proizvoda, dok se povećala prodaja neprehrambenih proizvoda i goriva. U Hrvatskoj je pak veliki pad ostvarila i industrijska proizvodnja od čak 8,3 posto u odnosu na lipanj prošle godine.
Za pad prometa u maloprodaji može biti krivo i stalno poskupljenje cijena. Tako je u srpnju, prema prvoj procjeni potrošačkih cijena, zabilježen i rast potrošačkih cijena od 2,3 posto. U srpnju su cijene usluga na godišnjoj razini bile 5,8 posto, kao i cijene hrane, pića i duhana koje su na razini od 1,9 posto. Više možete pročitati u ovom tekstu.