Hrvati strahuju od zaraznih bolesti i siromaštva: Anketa otkrila i što misle o ulasku u EU
Hrvati su, za razliku od drugih europskih sugrađana, zabrinutiji zbog siromaštva i socijalne isključenosti te širenja zaraznih bolesti, pokazala je nova anketa Eurobarometar. Nezadovoljni su i mjerama vlade protiv krize, ali ističu da je ulazak Hrvatske u Europsku uniju donio mnogo dobroga.
Zabrinutost zbog inflacije i sve većih životnih troškova itekako je prisutna diljem Europe. Podaci najnovijeg istraživanja Eurobarometar sugeriraju kako je čak 93 posto ispitanika iz svih europskih država zabrinuto zbog rasta cijena. Hrvati su blizu prosjeka, jer je njih 91 posto zbog toga izrazilo svoju zabrinutost.
No, kako prenosi Lider, Hrvatska je znatno iznad europskog prosjeka po strahu građana od siromaštva i socijalne isključenosti. Dok u Europskoj uniji od toga strahuje 82 posto ispitanih građana, u Hrvatskoj se taj strah proširio među 87 posto ispitanika. Velik je strah i od širenja zaraznih bolesti. Dok je u EU prosjek zabrinutih oko 62 posto, u Hrvatskoj se popeo na 67 posto.
Nezadovoljni Plenkovićevim mjerama
Većina Europljana nije zadovoljna mjerama kojima vlade njihovih država nastoje riješiti krizu. Čak 64 posto ispitanika nije zadovoljno reakcijama vlada, a njih 56 posto nezadovoljno je mjerama iz Bruxellesa. U Hrvatskoj vladinim mjerama, o kojima smo nedavno pisali, nije zadovoljno 72 posto građana, a mjerama iz Bruxellesa njih 62 posto.
To i ne čudi, jer je gotovo 60 posto Hrvata u anketi, koju je za Europski parlament napravila agencija Kantar, navelo da sa svojim prihodima teško pokriva životne troškove. Na europskoj razini takvih problema ima nešto manje od 50 posto populacije.
EU donijela dobrog Hrvatskoj
Četrdeset posto Hrvata je, stoga, navelo da među prioritetima Europskog parlamenta treba biti borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti. Glavni prioritet bi ipak trebala biti podrška gospodarstvu i otvaranje radnih mjesta. Za to se zalaže 42 posto Hrvata, u usporedbi s 31 posto Europljana. Javno zdravstvo je također visoko na listi prioriteta, jer se za to zalaže 34 posto ispitanika.
S obzirom na to da će Hrvatska ove godine proslaviti 10. godišnjicu članstva u Europskoj uniji, anketa se fokusirala i na mišljenje domaće javnosti o tome što je EU donijela dobrog, ali i lošeg Hrvatskoj. Gotovo polovica ispitanika je kao glavnu prednost navela otvaranje novih prilika za rad, što je istaknulo svega 23 posto Europljana.
Čak 32 posto Hrvata smatra da se ulaskom u EU poboljšao životni standard, dok to misli svega 18 posto Europljana. Gotovo jednak broj ljudi smatra da je ulazak u Uniju potaknuo rast hrvatskog gospodarstva, kao i da EU pomaže jačanju mira i sigurnosti.