Hrvate najviše zabrinjava inflacija: Mirovine su im na trećem mjestu

Ivana Moslavac
19. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Istraživanje Europske komisije pokazuje kako je čak 19 posto hrvatskih ispitanika nezadovoljno životom, dok ih je 81 posto zadovoljno. Na razini Europske unije, zadovoljno je u prosjeku 86 posto građana, što je pet posto više nego u Hrvatskoj. Kao najveću teškoću s kojom se njihova zemlja bori, hrvatski i europski ispitanici naveli su inflaciju. Hrvate, osim inflacije, najviše zabrinjava gospodarstvo i mirovine.

Građani hodaju

Građani hodaju | Foto: Pexels

Novi Eurobarometar proveden je u razdoblju između listopada i studenog 2024. Rezultati su pokazali da je 19 posto hrvatskih ispitanika nezadovoljno životom, dok je prije deset godina to reklo njih 34 posto. Čak 81 posto hrvatskih ispitanika zadovoljno je svojim životom. Što se tiče prosjeka zadovoljstva građana na razini Europske unije, svojim životom je zadovoljno 86 posto sudionika.

Čak 63 posto Hrvata inflaciju smatra najvećim problemom

Novčanice od 50 eura
Hrvati još nisu naviknuli na novu valutu: Većina i dalje eure 'pretvara' u kune

Prosječni hrvatski i europski ispitanik na prvo mjesto teškoća svoje zemlje stavlja inflaciju. Autori istraživanja napisali su da su građani u Hrvatskoj zabrinuti skoro dvostruko više od prosjeka EU-a. Također, broj zabrinutih zbog inflacije u proteklih je pola godine porastao za četiri postotna boda, dok se na razini EU-a smanjio za pet bodova.

Čak 63 posto hrvatskih ispitanika je kao jedan od dva najveća problema s kojima se zemlja suočava odabralo upravo inflaciju, to jest rast životnih troškova. Za isto se u prosjeku odlučilo 33 posto europskih ispitanika. Nedavno istraživanje je pokazalo da 83 posto osoba u Hrvatskoj uvođenje nove valute smatra razlogom porasta svih cijena, a o tome više možete pročitati ovdje.

Na drugo mjesto hrvatski ispitanici stavljaju stanje gospodarstva, čak njih 22 posto, a prosječnom europskom ispitaniku ono je na trećem mjestu, njih 18 posto. Ukupno 17 posto Hrvata mirovine su na trećem mjestu zabrinutosti, dok se na razini EU-a mirovine smatraju znatno manjom teškoćom, njih devet posto označilo ih je tako. Hrvatski i europski ispitanici najvećom teškoćom s kojom se trenutno suočava Europska unija smatraju Ukrajinu.

Pad povjerenja hrvatskih građana u Europsku uniju

ženska osoba sjedi ispred prijenosnog računala i pretražuje podatke
Starije osobe šire više lažnih informacija od mladih, a zato postoji poseban priručnik

Hrvatski ispitanici, njih 28 posto, međunarodnu situaciju stavljaju na drugo mjesto, dok europski ispitanici, također njih 28 posto stavljaju useljavanje. Pedeset i pet posto hrvatskih ispitanika reklo je da useljavanje državljana trećih zemalja u njima izaziva negativan osjećaj, što otprilike odgovara europskom prosjeku od 54 posto. Zatim, 30 posto ih smatra da bi se trebao baviti sigurnošću i obranom, a 29 posto njih smatra da bi se trebalo baviti poljoprivredom. Istraživanje je zabilježilo i pad povjerenja hrvatskih građana u Europsku uniju, koje sada iznosi 53 posto, odnosno četiri postotna boda manje nego prije godine, ali ipak dva postotna boda više od europskog prosjeka.

Istraživanje je pokazalo da je djelovanjem demokracije u Hrvatskoj zadovoljno 44 posto, a nezadovoljno 55 dok su preostali odgovorili da ne znaju. Kada je riječ o prosjeku na razini Unije, postoci su obrnuti. Prije 10 godina, zadovoljstvo demokracijom u zemlji kretalo se između 20 i 24 posto. Čak 70 posto i hrvatskih i europskih ispitanika često nailazi na lažne vijesti, a da postojanje dezinformacija predstavlja problem za njihovu zemlju smatra tri četvrtine hrvatskih i još dva postotna boda više europskih ispitanika. Istraživanje provedeno prije nekoliko godina, pokazalo je da starije osobe šire dezinformacije i lažne vijesti osjetno češće nego mlađe osobe, a o tome smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap