Silvano Hrelja je 17 godina u saboru, a u idućem mandatu bi trebao napuniti “parlamentarnu punoljetnost”. Kaže da takve rezultate u politici ne mogu doći bez kontinuiranog učenja, a u našem podcastu je nabrojao neke stvari koje je HSU davno izborio, a sada su već zaboravljene.
Silvano Hrelja u Sabor je ušao prvi put na izborima 2003., a umirovljenici su dobili prvu parlamentarnu stranku koja zastupa njihove interese. Kontinuitet je trajao punih 17 godina, a zbog vrlo dobre pozicije na kandidacijskoj listi Restart koalicije, Hrelja će sasvim sigurno još jednom ući u Sabor.
Gostujući u našem podcastu, Hrelja kaže da se takav politički rezultat ne može ostvariti bez napredovanja i učenja:
“Rezultat u politici možete dobiti kontinuiranim učenjem i u kontinuitetu. Mi smo se testirali u više projekata koje smo izrealizirali, i koji su već ljudi i zaboravili. Povrat duga je zaboravljen i potrošen, dodatak od 27 posto piše svima u rješenju, ali malo tko to više gleda jer je postao sastavni dio mirovine. I smanjenje penalizacije, svi ti rezultati koji su u odgovarajuće vrijeme bili aktualni i gdje smo imali političku poziciju da to realiziramo, mi smo realizirali”, kazao je Hrelja.
Kaže da su realizirali i ideju da umirovljenici uz primanje mirovine mogu raditi, a u našem podcastu je objasnio i “novu filozofiju” kojom se HSU danas vodi:
“Vratili smo u mirovinski sustav dimenziju duljine radnog staža koja je jako bitna, tako da netko tko ima 60 godina života i 41 godinu staža može otići u mirovinu bez penalizacije. To su, za nas, koji promatramo sustav i nadograđujemo, popravljamo sustav – velike stvari”, kazao je Hrelja.
Dobar dio umirovljeničkog programa Restart koalicije HSU je već uobličio u prijedloge zakona, no kako su u oporbi, neki od njih nisu došli ni na dnevni red.
“Nema varanja, nema obećanja, nema muljanja, nudimo konkretna rješenja za koje smatramo da postoji izvor i mogućnosti ove države. Sva ta rješenja su u funkciji nečeg što je naša država zaboravila. Zaboravila je da je socijalna država i da je država socijalne pravde i da se prema europskim konvencijama i po svom Ustavu boriti protiv siromaštva”, kazao je Hrelja.