Hoće li domovi za starije osobe poskupjeti u 2023. godini? Imamo odgovore
Neki domovi za starije osobe su najavili poskupljenja u 2023. godini i to za barem 20 posto. Provjerili smo je li tome stvarno tako i hoće li domovi za starije osobe u četiri velika grada u Hrvatskoj stvarno poskupjeti. Većina nam je otkrila kako do mijenjanja cijena neće doći.
Provjerili smo hoće li poskupjeti državni domovi za starije osobe u najvećim gradovima Hrvatske, odnosno u Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku, a odgovori su nas malo iznenadili. Iako smo očekivali da će svi domovi poskupjeti, saznali smo kako do ovoga, barem zasada, u većini slučajeva neće doći i to iz nekoliko razloga.
Domovi za starije u Zagrebu
Domovima za starije osobe u Zagrebu cijene regulira Grad Zagreb pa smo upravo zato njima poslali upit, a rekli su nam kako se cijene usluge smještaja u domovima za starije osobe nisu mijenjale od 2018. godine.
– Grad Zagreb nije podizao cijene usluge smještaja u domovima za starije osobe kojima je osnivač Grad Zagreb od lipnja 2018. godine unatoč znatnim povećanjima rashoda s kojima su domovi svakodnevno suočeni. Veći rashodi domova su uzrokovani porastom cijena troškova života, prije svega energenata i prehrambenih namirnica čije cijene rastu već duže vrijeme, ali i drugih čimbenika koji znatno utječu na povećanje rashoda navedenih ustanova, što uvelike utječe na njihovo poslovanje, napominju iz Grada Zagreba.
Dodali su i kako prate ekonomsku situaciju i kako nalaze najbolja rješenja za sve.
– Grad Zagreb kontinuirano prati ekonomsku situaciju te analizira poslovanje domova za starije osobe, kao i svih relevantnih čimbenika koji utječu na navedeno, a u okviru kojih nastojimo iznaći rješenja kako bismo zadržali razinu i kvalitetu usluge smještaja s postojećim cijenama.
Domovi za starije osobe u Zagrebu će imati različite cijene, a koštaju od 1.750 do 7.500 kuna, odnosno od 232,28 eura do 995, 49 eura, o čemu smo pisali i ovdje.
Dom za starije osobe ‘Kantrida’ Rijeka
Iz Doma za starije u Rijeci kažu kako će pratiti situaciju s inflacijom, ali i kako će probati napraviti sve što mogu da bi korekcije bile minimalne.
– O najavljenom poskupljenju možemo govoriti kada dođe do konkretnog dizanja cijena ulaskom u drugu godinu. Hoće li uvođenje eura dovesti do još veće inflacije moramo sačekati i vidjeti, ali u svakom slučaju ustanova će se morati prilagoditi tržištu i ako do poskupljenja dođe, tražiti rješenje za isto. Nadalje, korekcije cijena sukladno poskupljenju će se raditi nakon utvrđene točne analize o kojem postotku poskupljenja se radi. Svjesni smo da mirovine nisu dostatne za izdržati još jedan val dizanja cijena, te ćemo nastojati raditi minimalnu dozvoljenu korekciju koja će nam omogućiti uredno poslovanje, ako to bude potrebno, poručuju iz Doma za starije ‘Kantrida’.
Trenutna cijena smještaja u ovom Domu za starije će ovisiti o tome u kojem objektu osoba želi biti smještena, ali i o vrsti sobe. Tako će za jednokrevetnu sobu u objektu A trebati izdvojiti 3.700 kuna, odnosno 491.07 eura, dvokrevetna soba će koštati 3.250 kuna ili 431.35 eura, trokrevetna soba će iznositi 3.000 kuna ili 398,17 eura, a višekrevetna soba će biti 2.750 kuna ili 364,99 eura.
U objektu B jednokrevetna soba s tušem i wc-om koštati 4.250 kuna ili 564,07 eura, a dvokrevetna soba s tušem i wc-om 3.700 ili 491,07 eura. Jednokrevetna i dvokrevetna soba bez tuša će biti nešto jeftinija, dok će cijena za trokrevetnu sobu iznositi 3.100 kuna ili 411,44 eura, a za višekrevetnu 2.850 kuna ili 378,26 eura.
U objektu C je cijena jednokrevetne sobe s tušem i wc-om jednaka kao i objektu A, dok je dvokrevetna soba s tušem i wc-om nešto jeftinija. Osim njih, ovdje se nalaze i jednokrevetna, dvokrevetna i trokrevetna soba s wc-om. Sve cijene možete vidjeti ovdje.
Dom za starije i nemoćne osobe Zadar
Iz Doma za starije osobe u Zadru su nam otkrili kako su svoje usluge povećali s 1. listopadom ove godine, ali i kako upravo zbog toga u narednoj godini ne namjeravaju povećavati cijene. Ovaj Dom na svojim internerskim stranicama nema istaknute cijene smještaja.
Dom za starije i nemoćne osobe Osijek
Iz Doma za starije i nemoćne osobe Osijek su nam rekli kako još uvijek ne razmišljaju o odluci o poskupljenju. Trenutne cijene na njihovim stranicama također ovise o vrsti smještaja, jesu li potrebne i dodatne usluge, ali i o vrsti sobe. Tako će na primjer, cijena jednokrevetne sobe bez vlastite kupaonice u Domu I. iznositi 2.600 kuna, odnosno 345,08 eura, u Domu II. će cijena stacionar jednokrevetna iznositi 3.080 kuna ili 408,79 eura, dok će u depadansi jednokrevetna soba s balkonom iznositi 3.000 kuna ili 398,17 eura. Sve cijene možete vidjeti ovdje.
Dom za starije i nemoćne osobe Split
Iz Splita su nam odgovorili vrlo kratko da će vjerojatno doći do povećanja cijena.
– Povećanje cijena usluge je u nadležnosti Upravnog vijeća. S obzirom da su troškovi poslovanja sve veći za očekivati je da će poskupjeti i usluge, otkrio nam je ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe Split Ivan Škaričić.
Kao što se može vidjeti na njihovim stranicama, cijene su iste od 2018. godine, ali su sada objavili novi cjenik, pri čemu su cijene preračunate u eure. Također, cijene ovise o objektu, kao i vrsti smještaja te o stupnju usluge. Cijeli cijenik usluga s njihove stranice možete vidjeti ispod.