Grmljavinsko nevrijeme: Obratite pažnju na nekoliko stvari kako biste izbjegli udar groma
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavljuje na svojim stranicama upozorenja za opasne vremenske pojave, pa tako i za grmljavinsko nevrijeme i to 48 sati ranije. Stupanj upozorenja na grmljavinsko nevrijeme navodi se po bojama: žuto, narančasto i crveno, od čega za svaku postoje posebni opći savjeti. Najvažnije je znati kako se ponašati za vrijeme nevremena, odnosno koja mjesta i radnje izbjegavati, a detaljnije savjete imaju iz Ravnateljstva civilne zaštite.
Grmljavina može biti posebno opasna i upravo zato se treba znati ponašati u ovim situacijama. Treba se na vrijeme informirati o stupnju upozorenja na nevrijeme koje se može pronaći na stranici DHMZ-a, a o čemu smo već pisali ovdje. Jednako tako, treba poštovati pravila ponašanja za vrijeme ovog nevremena.
Upozorenja se kontinuirano osvježavaju
Svatko tko je gledao kakvo će sutra ili za nekoliko dana biti vrijeme, sigurno je završio na stranici meteo.hr ili METEOALARM. Tamo su vidljiva i službena upozorenja DHMZ-a za grmljavinsko nevrijeme koja se izdaju se za danas i sutra.
– Upozorenja se kontinuirano osvježavaju, a stupanj upozorenja podiže se prema potrebi u najkraćem mogućem roku, odnosno odmah po zadovoljavanju svih potrebnih uvjeta za veliku vjerojatnost ostvarivanja prognoze za izraženo grmljavinsko nevrijeme. Stupanj upozorenja na grmljavinsko nevrijeme ovisi o tome koliko će iznimne biti vremenske pojave, odnosno kolika se očekuje jačina vjetra, veličina tuče, očekuju li se bujične ili urbane poplave i postoji li mogućnost za pojavu tornada, rekli su nam iz Hidrometeorološkog zavoda.
Opći savjeti po stupnju upozorenja
Za svaki stupanj upozorenja za grmljavinsko nevrijeme navedeni su i opći savjeti, odnosno napomene što se može očekivati i što treba poduzeti. Upozorenja se bilježe kroz tri boje, žutu, narančastu i crvenu, a iz DHMZ-a su nam ih detaljno objasnili:
Žuto upozorenje: Budite na oprezu zbog mogućih jačih grmljavinskih nevremena. Posebno pripazite na izloženim područjima kao što su planine, šume i livade odnosno otvoreni tereni. Mogući su prekidi u aktivnostima na otvorenom.
Narančasto upozorenje: Budite spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu i zaštitite se od munja. Moguća su oštećenja na imovini te na drveću. Moguće su bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča. Mogući su prekidi u aktivnostima na otvorenom te u prometu.
Crveno upozorenje: Poduzmite mjere kako bi se zaštitili i djelujte prema savjetima od strane nadležnih tijela. Rasprostranjene i izražene oluje su vjerojatne pri čemu postoji opasnost za život zbog munja, tuče, bujičnih poplava i olujnog vjetra. Treba očekivati prekide u prometu te prekide u opskrbi energijom. Također je moguć značajniji prekid uobičajenih ruta prometovanja. Izbjegavajte putovanja koja nisu od iznimne važnosti.
Kako se ponašati za vrijeme grmljavine?
Poznato je i kako se točno treba ponašati dok traje grmljavinsko nevrijeme, a upute su dali iz Ravnateljstva civilne zaštite i Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba na svojim stranicama. Prije svega kažu kako je korisno pravilo 30 + 30. Odnosno, ako vidite munju i nakon 30 sekundi čujete grom, odmah potražiti sklonište. Jednako tako, treba odgoditi aktivnosti na otvorenom prostoru, a u slučaju da ste vani, a počelo je grmjeti, uđite u zatvoreni prostor. Najsigurnija lokacija tijekom grmljavinskog nevremena je čvrsta zgrada.
Osim toga, iz Civilne zaštite savjetuju da zatvorite vrata i prozore, ali i da ne stojite pored vrata ili prozora, metalnih stupova i predmeta kao što su slavine, utičnice i električni prekidači. Ne biste se trebali ni kupati ili tuširati za vrijeme grmljavine, a savjetuje se i da isključite električne i klima uređaje. Na otvorenom prostoru se sklonite u nižim dijelovima, kao što su klanci, gudure ili udoline, a u šumi ispod grmlja ili nižih stabala, gdje nema vode. Čučnite i pognite se prema naprijed stavljajući ruke oko koljena. U tom položaju smanjuje se tjelesna visina i što manjom površinom tijela dodirujete tlo. Izbjegavajte otvorena polja, plaže i kupanje u vodi.
Ako čujete pucketanje, primijetite izbijanje elektriciteta poput dizanje dlaka i kose na tijelu, to je indikacija da prijeti udar groma. Ako je moguće odmah napustite područje gdje se nalazite, a ako nije, čučnite, spustite glavu i rukama pokrijte uši, zatvorite oči i otvorite usta. Ostanite u zatvorenom prostoru trideset minuta nakon što grmljavina prestane.