Građani su rekli svoje: HDZ dobio 61 mandat, a Umirovljenici zajedno nisu prešli izborni prag
Jučer su se održali važni parlamentarni izbori, a na njih je izašlo ukupno, prema obrađenim rezultatima do 9 sati, 62,30 posto birača. Ipak, iako je najviše mandata dobio HDZ, njih 61, nitko nema dovoljno mandata da sastavi vladu. Što se tiče umirovljeničkih stranaka, Umirovljenici zajedno nisu prešli izborni prag, dok je HSU prošao dobro jer je koalirao s HDZ-om, dok su Hoćemo pravedno, koji su partneri Možemo!, prešli izborni prag u drugoj, trećoj , četvrtoj i sedmoj izbornoj jedinici.
Jučerašnji izbori su bili poprilično specifični. Gužve na biralištima i izlaznost od 62,30 posto birača je moglo značiti da će doći do većih promjena. No, HDZ je dobio 61 mandat, Rijeke pravde 42, a Domovinski pokret 14 mandata, prema podacima u 9 sati ujutro, odnosno prema 99,79 posto obrađenih podataka. Umirovljeničke stranke se, s druge strane, nisu baš proslavile na parlamentarnim izborima. Ipak, imat će svojeg predstavnika u Saboru, predsjednika HSU-a Veselka Gabričevića.
HDZ je dobio najviše mandata
Parlamentarni izbori, odnosno izbori za zastupnike u Hrvatskom saboru održani su jučer. Izlaznost je bila velika, a radi se o 62,30 posto birača. Što se tiče rezultata, HDZ je dobio 61 mandat, Rijeke pravde 42, a Domovinski pokret je dobilo 14 mandata. Nakon njih je Most s 11, Možemo s 10, IDS s 2 mandata, Nezavisna platforma sjever s 2 i Fokus s jednim. Prag nisu prešli Umirovljenici zajedno, dok je HSU bili u koaliciji s HDZ-om, o čemu smo pisali ovdje, a Hoćemo pravedno, koji se također zalažu za bolja prava umirovljenika, su na izborima bili s Možemo!. Oni su prešli izborni prag u drugoj, trećoj, četvrtoj i sedmoj izbornoj jedinici.
Prema ovome se može vidjeti kako nitko nema dovoljan broj mandata za sastavljanje vlade, jer za to treba ukupno 76 mandata. Opcije su ili da HDZ sastavi vladu s kandidatima drugih stranaka ili pak manjinska vlada, a ona bi uključivala SDP, Most, Možemo i ostale manje stranke (IDS, Fokus, NLS). To bi značilo da bi mandat dobio Zoran Milanović na čelu sa SDP-om i manjim lijevo-liberalnim strankama, a da u vladi ne bi sudjelovali članovi desnih stranaka i Možemo. Još jedna opcija su ponovljeni izbori. Ipak, preostaje nam vidjeti kako će se sve razvijati.
Umirovljeničke stranke
Na ovim izborima su birači mogli odabirati i tri umirovljeničke stranke. Tako su na listama bili HSU u koaliciji s HDZ-om, Hoćemo pravedno s Možemo! i Umirovljenici zajedno.
Predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika, Veselko Gabričević je tako u 7. izbornoj jedinici, kao šesti kandidat na listi dobio ukupno 183 glasa, odnosno 0,22 posto glasova. Manje od njega je u istoj jedinici i na istoj listi dobila samo Sanja Mioković. Ipak, s obzirom na to da se radi o manjoj izbornoj jedinici, Gabričević će, ako to želi, biti zastupnik u Saboru, čime se i HSU pohvalio na Facebook stranici.
Hoćemo pravedno je u drugoj izbornoj jedinici dobila 8,57 posto glasova, dok su u trećoj izbornoj dobili 6,24 posto. U četvrtoj izbornoj jedinici su dobili 5,49 posto glasova, a najviše preferencijalnih glasova je dobila Katarina Kruhonja koja ima 74 godine. U sedmoj jedinici je za Hoćemo pravedno glasalo 6,93 posto osoba, dok u desetoj izbornoj jedinici njih 5,27 posto. Ovo znači i da su prešli izborni prag. Vjerojatno zahvaljujući suradnji s Možemo!.
Umirovljenici zajedno, s druge strane, nisu prešli izborni prag. Prema privremenim rezultatima objavljenima u 9 sati, u 1. izbornoj jedinici su tako Umirovljenici zajedno, SU, BUZ i DSU dobili samo 2,04 posto glasova, a najveći broj glasova je dobio Milivoj Špika. U drugoj izbornoj jedinici su dobili 2,08 posto glasova, u trećoj jedinici 1,57 posto glasova, u četvrtoj izbornoj jedinici su dobili 2,32 posto glasova. U petoj izbornoj jedinici je za njih glasalo 2,08 birača, dok su u šestoj jedinici dobili 1,93 posto glasova, pri čemu je najviše glasova, njih 16,73 posto dobio Lazar Grujić. U sedmoj izbornoj jedinici su dobili 2,25 posto glasova, a u osmoj jedinici 2,02 posto. Nisu se proslavili ni u devetoj jedinci, gdje su dobili 1,71 posto, dok su u desetoj jedinici dobili 1,62 posto glasova.
‘Umirovljenici, izvucite pouku iz svega što se događa oko vas’
– Naša koalicija Umirovljenici zajedno nastavlja zajedno da svima vama koji ste nas podržali, kao i s onima koji će uskoro shvatiti svoju zabludu, tešku borbu protiv siromaštva umirovljenika odlučni da u toj neravnopravnoj borbi na kraju sa vama izađemo kao pobjednici, jer Zajedno smo jači! Umirovljenici, izvucite i pouku iz svega ovoga što se događa oko vas. I imajte na umu da onaj koji za sebe uporno bira i izabire loše nema pravo smatrati se žrtvom, poručio je Špika u priopćenju Umirovljenika zajedno.
Uz to se zahvalio biračima na glasanju i dodao kako poštuju volju i odluku svih onih, umirovljenika posebno, koji su svoje povjerenje odlučili dati nekome drugom vjerujući da će tako na bolji način riješiti svoje probleme.
– Bilo bi nam drago kada bi i mi mogli vjerovati u obećanja drugih, no argumentacija svih koji su vam kroz svoje programe nudili veće mirovine za 4 godine je takva da ste bez većeg napora i sami laganom analizom ponuđenog mogli doći do zaključka da se realne mirovine ni po jednom prijedlogu izuzev našeg realno neće povećati ni za malo, ili će u najboljem slučaju to biti tek simbolično. Birači imaju priliku na svakim izborima odlučiti sa kime i kojim putem žele nastaviti što je najviši demokratski standard. Pravo birača, u ovom slučaju za cca 750 tisuća umirovljenika, je na upravo održanim parlamentarnim izborima, je bilo da biraju između većih mirovina u prosjeku za 200 eur odmah ili nastavak života u siromaštvu uz vjerovanje u obećanja onih koji su ih i doveli u nikada teži položaj da će im mirovine povećati kroz 4 godine, objasnio je Špika.