Grad Zagreb pokrenuo posebnu inicijativu: Građani mogu odlučivati o projektima u četiri kvarta
Participativno budžetiranje je naziv posebnog pilot projekta koji je krenuo u četiri gradske četvrti. Ovime će građani moći predlagati i odabrati komunalne projekte i sudjelovati u odlučivanju o aktivnostima. Prijedlozi se do 15. listopada primaju za kvartove Peščenica – Žitnjak, Trnje, Trešnjevka – jug i Podsused – Vrapče.
Nakon što su iz Grada Zagreba najavili izgradnju novih domova za starije u Dubravi, Španskom i traženje lokacije u Sesvetama, o čemu smo pisali ovdje, sada su najavili novi projekt. Tako će građani biti uključeni u stvaranju aktivnosti za četiri kvarta kroz participativno budžetiranje.
Prvi puta građani izravno odlučuju o projektima
Davno najavljeno, a sada i ostvareno je participativno budžetiranje. Kao što i samo ime kaže, radi se o participaciji građana u donošenju važnih odluka za četiri gradske četvrti. Tako će profitirati građani kvartova Peščenica – Žitnjak, Trnje, Trešnjevka – jug i Podsused – Vrapče.
– Prvi put četiri gradske četvrti i Grad Zagreb građanima približavaju funkcioniranje mjesne samouprave kroz mogućnost izravnog predlaganja, odabira i praćenja realizacije komunalnih projekata. Ovime se jača transparentnost, inkluzivnost i participacija u raspodjeli javnih sredstava, rekao je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Projekt u nekoliko faza
Detaljnije je objasnio i kako će to zapravo izgledati. Dakle, navedene gradske četvrti su izdvojile sredstva, a građani mogu podnositi prijedloge projekata.
– Građani će za oko pet posto plana komunalnih aktivnosti moći odlučiti kako će se potrošiti. Vidjet ćemo kako će sve ići jer se radi o pilot projektu. Građani će predlagati na koji način će se novac gradskih četvrti potrošiti i na kraju glasati koji će projekti zaživjeti, rekao je gradonačelnik.
Svoje prijedloge građani mogu podnijeti do 15. listopada online putem e-Građani ili osobno u prostorima gradskih četvrti. Moguće je podnijeti jedan prijedlog po osobi. Prijedlozi se mogu podnijeti iz područja kao što su uređenje javno-prometnih površina i objekata, igrališta i zelenih površina, prostora mjesne samouprave, drugih javnih objekata i površina.
Po isteku roka za podnošenje prijedloga kreće postupak evaluacije koji traje mjesec dana nakon čega će se na javnoj tribini predstaviti zaprimljeni prijedlozi, od 18. do 22. studenoga. Završna faza je glasanje i trajat će do 1. prosinca, a odabrani projekti će se financirati u 2025. godini.