Grad na hrvatskoj obali bi mogao sufinancirati smještaj korisnicima u privatnim domovima

Ivana Moslavac
21. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Mnogi umirovljenici nemaju dostatnu mirovinu za smještaj u domovima pa im kod ovoga moraju pripomoći članovi obitelji. Ipak, pomoć su ponudili i neki gradovi. Tako bi Grad Zadar trebao sufinancirati smještaj u privatnim domovima onima koji nemaju mirovinu veću od određenog cenzusa. Sve je još u javnom savjetovanju, a sufinanciralo bi se s iznosom od 70 eura mjesečno.

Umirovljenica

Umirovljenica | Foto: Pixabay

Male mirovine uglavnom nisu dostatne da bi umirovljenici mogli sami plaćati svoj boravak u domovima tako da se oslanjaju na svoju djecu i unuke. Često si ne mogu priuštiti državni dom, a kamoli privatni koji je duplo skuplji od onoga u vlasništvu države. Grad Zadar je zbog toga donio odluku o sufinanciranju privatnih domova u kojima borave starije osobe, a nemaju mirovinu veću od određenog cenzusa.

karlovac
Karlovačka županija povećala iznose subvencija za sufinanciranje domova za starije

Odluka se tek treba donijeti

Starije i nemoćne osobe s područja grada Zadra, koje su već smještene u privatnim domovima, a koje nemaju mirovinu veću od određenog cenzusa, uskoro bi mogle računati na to da će njihove troškove smještaja sufinancirati Grad Zadar. Radi se o iznosu od 70 eura mjesečno. Ovakav Nacrt prijedloga izradio je Upravni odjel za socijalnu skrb i zdravstvo. Osnovni preduvjet za ostvarenje ovog prava je da starija i nemoćna osoba ima prebivalište na području Grada Zadra i da je smještena u jednom od privatnih domova na području zadarske županije.

Iz Grada su naveli kako je uz zahtjev za dodjelu novčane pomoći potrebno priložiti kopije Ugovora korisnika s pružateljem usluge smještaja, potvrde o uplaćenom iznosu za smještaj, osobne iskaznice korisnika i OIB (ili opunomoćenika) te naziv banke i broj računa korisnika. Pravo na novčanu pomoć ne mogu ostvariti korisnici koji ostvaruju pravo na novčanu pomoć od strane nadležnog ministarstva ili centra za socijalnu skrb.

Gradonačelnik Zadra Branko Dukić uputio je Nacrt prijedloga u savjetovanje s javnošću, nakon čijeg završetka će se naći pred Gradskim vijećem koje treba donijeti odluku. Obrazlažući Nacrt prijedloga ovaj odjel navodi kako danas sve veći broj umirovljenika ostatak života želi provesti u domovima za starije i nemoćne, ali se na njih dugo čeka. O tome smo pisali u ovom tekstu.

Od prijave do smještaja protekne i do deset godina

Noge umirovljenika; Predbožićna priredba u Domu za starije Maksimir Papuče, šlape, papuče.
Liste čekanja u domovima za starije: Kako se formiraju i koliko se u prosjeku čeka

Grad Zadar iz svog proračuna već financira brojne aktivnosti usmjerene na poboljšanje kvalitete života starijim i nemoćnih osobama, kao što su besplatni javni gradski prijevoz, novčane pomoći u vidu uskrsnica ili božićnica, novčane pomoći za Dan grada, pomoć u kući, halo pomoć, financiranje programa udruga koje okupljaju osobe treće životne dobi. Podsjetimo, kako bi se poboljšao status umirovljenika u rujnu su iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike otkrili da je u tijeku uspostava Registra korisnika socijalnih usluga u kojem će se na jednom mjestu voditi podaci o korisnicima socijalnih usluga, kao i podaci o listama čekanja, o čemu smo pisali ovdje.

Prijedlog Odluke o sufinanciranju smještaja starijih i nemoćnih osoba u privatnom smještaju utemeljen je na Zakonu o socijalnoj skrbi. U Gradu su napomenuli kako bi se prijedlogom Odluke iznos mjesečne novčane pomoć za sufinanciranje smještaja starijih i nemoćnih osoba određivao Zaključkom gradonačelnika posebno za svaku proračunsku godinu.

Copy link
Powered by Social Snap