Fortuna: Prosječna mirovina veća je za samo 81 kunu od linije siromaštva

Jasmina Grgurić Zanze
22. studenoga 2018.
Novosti
A- A+

Komentirajući mirovinsku reformu, Višnja Fortuna istaknula je kako se ona više bavi budućim, nego sadašnjim umirovljenicima. Kao glavni problem navodi formulu za usklađivanje mirovina koje zaostaju za rastom plaća. Siromaštvo starijih osoba trebao bi ublažiti i novi model obiteljske mirovine, kojeg za sada nema, kao i uvođenje nacionalne mirovine. Predsjednica Matice umirovljenika najavila je i osnivanje senior-servisa s evidencijom onih koji traže zaposlenje.

Višnja Fortuna/HRTi/Treća dob

“Predložili smo najvažniju promjenu, koja je od presudnog značaja za sadašnje i buduće umirovljenike, da se mirovine usklađuju samo s rastom većeg indeksa plaća ili potrošačkih cijena, a ne njihovom kombinacijom koja je do sada pokazala krajnje loše rezultate. I taj naš prijedlog je kompromisno rješenje jer time ne bismo povećali mirovine, nego bismo samo zaustavili stalni pad postotka rasta prosječnih mirovina u odnosu na prosječne plaće” – komentirala je o mirovinskoj reformi predsjednica Matice umirovljenika, Višnja Fortuna za Večernji list

Više od pola milijuna građana s mirovinom 1.360 kuna

Najveći nedostatak sadašnje formule za usklađivanje mirovina upravo je taj da mirovine zaostaju za rastom plaća, i to čak za 14,2 posto. Tako je prosječna mirovina isplaćena u lipnju ove godine iznosila 2.344 kune, što je svega 36,9 posto prosječne plaće. Fortuna stoga ističe kako nude još jedan kompromisni prijedlog, na način da se zbroji 80 posto većeg parametra i 20 posto manjeg parametra cijela ili plaća, a spremni su, ističe, i na usklađivanje samo s indeksom rasta plaća.

Predsjednica Matice umirovljenika osvrnula se i na prolongiranje novog modela obiteljske mirovine, ovisno o proračunskim mogućnostima, ali da se to pitanje ipak riješi za najkasnije godinu dana.

Podsjetila je na brojke koje nažalost idu u prilog rastućeg siromaštva starijih osoba koje se trenutno nalazi na razini visokih 32,7 posto, što je 12,7 posto više od opće stope siromaštva u Hrvatskoj. Također, prosječna mirovina viša je za samo 81 kunu od linije siromaštva koju je Državni zavod za statistiku postavio na 2.321 kunu. Trenutno, više od pola milijuna građana, umirovljenih prema općim propisima, ima prosječnu mirovinu od svega 1.360 kuna.

Evidencija radne snage putem servisa za seniore

Fortuna napominje kako čekaju i uvođenje nacionalne, odnosno državne mirovine za starije od 65 godina koji nemaju dovoljno radnog staža. Takva primanja isplaćuju gotovo sve države Europske unije te više od 110 zemalja svijeta.

Što se tiče proširenja prava na rad umirovljenika, Matica će sudjelovati u suradnji s drugim institucijama, a prema njihovim predviđanjima to bi trebao biti jedan oblik senior servisa s evidencijom onih koji traže zaposlenje u mirovini na pola radnog vremena uz zadržavanje njezine isplate.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap