Evo zašto svi žele u Europski parlament: Plaća zastupnika 7.850 eura, dodaci, a dobivaju i dodatnu mirovinu
Izbori za Europski parlament održavaju se u nedjelju, 9. svibnja. Na ovim će izborima građani moći birati između 25 kandidacijskih lista i 300 kandidata unutar tih lista. Između ostalog, moći će glasati i za dvije umirovljeničke stranke, Hrvatsku stranku umirovljenika i platformu Umirovljenici zajedno ili svoj glas dati njihovim kandidatima. Možda niste znali, ali plaća članova EU parlamenta iznosi 10.000 eura mjesečno bruto, dok imaju i dodatnu mirovinu nakon što navrše 63 godine.
Neki dan je Državno izborno povjerenstvo objavilo popis kandidacijskih lista i samih kandidata za koje će građani moći glasati na izborima za EU parlament. Kao što smo pisali ovdje, za ovu se ulogu bore i dvije umirovljeničke stranke. U slučaju da netko od njihovih kandidata uđe u parlament, imat će pravo na dodatnu mirovinu.
Visoka plaća, dnevnice i pokriveni svi troškovi
Nakon parlamentarnih izbora, uskoro je vrijeme za izbore članova u EU parlament. Upravo zato ćemo iskoristiti priliku za kratku edukaciju o plaćama, ali i mirovinama zastupnika. Zastupnici tako imaju plaću od oko 10.000 eura bruto mjesečno, odnosno dobivaju oko 7.850 eura neto. Ovo će biti posebno zanimljivo ako netko od kandidata HSU-a uđe u EU parlament jer će onda trećina plaće ići za one najsiromašnije, kako su najavili.
Uz to, zastupnici dobivaju i naknadu za opće troškove u iznosu od 4.950 eura, a to je zapravo paušalni iznos koji zastupnicima omogućuje pokrivanje troškova kao što su najam ureda u državi članici u kojoj su izabrani ili troškova za informatičke hardvere i softvere, uredski materijal, mobilne telefone/pretplate i internetske pretplate.
Tu je još i 350 eura dnevnice za troškove smještaja, prehrane i povezane troškove svakog dana, a dobivaju i službeni automobil, dok se pokrivaju i troškovi putovanja do posla. Zastupnici imaju pravo na povrat dvije trećine troškova liječenja. Svi ovi troškovi se plaćaju novcem poreznih obveznika, kako je u ovom tekstu za naš sestrinski portal srednja.hr objasnio Ivan Matić iz Udruge Bonsai koji već 11 godina radi u EU parlamentu.
Dodatna mirovina, ali i prijelazna naknada nakon kraja mandata
Zastupnici ne moraju brinuti ni o mirovini jer imaju pravo i na dodatnu mirovinu, uz svoju standardnu iz Hrvatske, odnosno iz zemlje iz koje dolaze. Ovo je mirovina u iznosu od 3,5 posto plaće za svaku godinu na dužnosti i jednu dvanaestinu za svaki sljedeći puni mjesec, ali ne više od 70 posto ukupno. Zastupnici imaju pravo na mirovinu kada navrše 63 godine. Po trenutnim plaćama to ispada oko 1.760 eura dodatne mirovine. Za usporedbu, saborski zastupnici imaju mirovinu od 1.964 eura.
Treba spomenuti i kako na kraju svojeg mandata zastupnici imaju pravo na prijelaznu naknadu u iznosu od jedne mjesečne plaće za svaku godinu u kojoj su obnašali dužnost, ali za najviše dvije godine. Ipak, kada bivši zastupnik preuzme dužnost negdje drugdje, iznos prijelazne naknade smanjuje se ovisno o iznosu nove plaće. Ako zastupnik istodobno ima pravo na starosnu ili invalidsku mirovinu, ne može primati i mirovinu i naknadu već mora odabrati jednu ili drugu.
Detalje o plaćama u EU parlamentu možete vidjeti u videu ispod: