Evo koje su namirnice kod nas skuplje, a koje jeftnije nego u drugim europskim zemljama

Jasmina Grgurić Zanze
20. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Hrvati plaćaju hranu 22 posto skuplje od europskog prosjeka, prema podacima Eurostata, premda nam je kupovna moć značajno manja. Posebno je teško umirovljenicima, koji su prisiljeni po cijenama većim od EU prosjeka kupovati sir, jaja pa čak i kruh i mlijeko te ostale namirnice. S druge strane, kod nas su jeftiniji meso, voće i povrće, ali su cijene i tih artikala posljednjih godina otišle u ‘nebo’.

kupovina seniori umirovljenici namirnice šoping

Umirovljenici paze što kupuju | Pexels

Hrvatske mirovine i plaće višestruko su niže od onih u zapadnim europskim zemljama. Kupovna moć naših građana, posebno umirovljenika, daleko je manja kod nas pa ipak, cijene nekih namirnica u bogatijim državama jeftinije su nego ovdje. Prosječna razina cijena u Hrvatskoj je na 76 posto prosjeka Europske unije. Kod nas je posebice skuplja hrana, telekomunikacijske usluge i elektronika, piše croatiaweek.com.

Hranu plaćamo 22 posto skuplje od europskog prosjeka

Osoba gura kolica s namirnicama u trgovini.
Poznat podatak: Inflacija usporava, ali pojedine cijene i dalje rastu

Europska unija objavila je rezultate istraživanja više od 2.000 roba i usluga prema kojima je hrana u Hrvatskoj 22 posto skuplja od europskog prosjeka. Cijene hrane rasle su u inflaciji, koja je Hrvatsku pogađala više nego veliku većinu članica Europske unije, o čemu smo pisali ovdje.

– Ovo sigurno nije dobra vijest. Trebali bismo težiti biti oko prosjeka, ako ne i jeftiniji. Ako se ovakvo stanje nastavi i potrošači odluče da su cijene previsoke, okrenut će se jeftinijoj konkurenciji ili usporiti potrošnju, što nije dobro ni za koga – ni za državni proračun, ni za trgovce, ni za proizvođače, rekao je poslovni savjetnik Drago Munjiza za HRT.

Meso, voće i povrće u Hrvatskoj iznenađujuće su jeftiniji od prosjeka EU. Najskuplji su sokovi, mineralna voda, kava i čajevi koji poskupljuju i do 27 posto. Hrvati na kruh i žitarice troše 15 posto više od prosjeka EU, dok su mlijeko, sir i jaja skuplji za 4 posto.

Jeftinije su cigarete, namještaj, prijevoz i stanovanje

– Unatoč značajnoj vlastitoj proizvodnji, uključujući izravnu poljoprivredu i prehrambenu industriju, hrana je ovdje iznimno skupa. Zapravo, 40 % našeg budžeta odlazi na hranu. S obzirom na prosječne mirovine i plaće te na činjenicu da mnogi zarađuju ispod prosjeka, postotak proračuna koji se troši na hranu je još veći’, rekla je predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević za HRT, a prenosi croatiaweek.com.

Boris Lalovac o inflaciji i umirovljenicima | Snimak zaslona/Hrvatski sabor
Lalovac objasnio kako inflacija utječe na umirovljenike: 'Država ima novac kojim može i mora podići mirovine'

Cigarete su jeftinije od prosjeka EU-a 30 posto, namještaj 13 posto, usluge prijevoza 11 posto, a usluge u hotelima, kafićima i restoranima 10 posto. Podaci Eurostata pokazuju da hrvatski životni standard održavaju i relativno pristupačni troškovi stanovanja, na što se sugerira i ekonomski stručnjak Novotny.

– Mi nemamo porez na nekretnine, dok sve druge zemlje, pogotovo one u eurozoni, imaju ovakav porez koji opterećuje stambene objekte. Poznato je da je struja u Hrvatskoj nekoliko puta jeftinija za kućanstva od prosjeka EU, a donedavno je jeftiniji bio i plin, rekao je Damir Novotny.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap