Evo kako možete ostvariti pravo na inkluzivni dodatak, u jednom slučaju ne trebate podnositi zahtjev
Inkluzivni dodatak je novčana naknada za osobe s invaliditetom koja je uređena Zakonom o inkluzivnom dodatku koji je stupio na snagu 1. siječnja. Ovaj dodatak će dobiti 147.752 osobe s invaliditetom, a on zamjenjuje četiri dosadašnje naknade, dok će i iznosi sada biti nešto veći. Ipak, važno je znati kako dosadašnji korisnici naknada ne moraju podnositi zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, dok novi korisnici ipak imaju ovu obvezu.
Inkluzivni dodatak je novi dodatak za osobe s invaliditetom, a brojni građani su bili zbunjeni trebaju li se i gdje se mogu prijaviti za dobivanje ovog dodatka. Odgovor je vrlo jednostavan, jedna skupina se ne treba prijaviti, dok druga treba.
Povećanje prihoda
Inkluzivnim dodatkom bi se osobama s invaliditetom trebali povećati prihodi od 50 do 100 i više posto, kako je ranije najavio ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić. Ovaj dodatak će obuhvatiti 147.752 osoba, a on objedinjuje osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani doplatak za djecu i naknadu do zaposlenja, o čemu smo pisali i ovdje.
Poznato je i kako će se iznos dodatka kretati u pet razina, pa će tako on za neke mjesečno iznositi od 720 eura za prvu razinu, 480 eura za drugu, 430 eura za treću, te 162 eura i 138 eura za četvrtu i petu razinu.
Iako ovo zvuči dobro, osobe s invaliditetom se u svojem svakodnevnom životu suočavaju s brojnim problemima, od kojih su najčešći oni iz područja socijalne zaštite, pri čemu je nedostatak socijalnih usluga na prvom mjestu, a više o tome nam je rekao u ovom tekstu Darijo Jurišić, zamjenik Pravobranitelja za osobe s invaliditetom.
Postojeći korisnici ne moraju podnositi zahtjev, ali…
Uz sve dostupne informacije do sada nije bilo poznato kako zatražiti ovaj dodatak i treba li se negdje prijaviti ili predati zahtjev, a sada se zna i ova informacija. Ovo je ujedno i odgovor na brojne upite koje smo dobili od naših čitatelja.
– Postojeći korisnici osobne invalidnine, doplatka za pomoć i njegu, novčane pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom, te prava na doplatak za djecu koji se priznaje na temelju oštećenja zdravlja, težeg ili teškog invaliditeta djeteta ne moraju podnositi zahtjeve za priznavanje prava na inkluzivni dodatak, jer će pravo na inkluzivni dodatak biti preispitano u Područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad po službenoj dužnosti, piše na stranici Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Dodaju i kako oni koji su do 31. prosinca 2023. godine podnijeli zahtjeve za priznavanje gore navedenih prava ne moraju podnositi novi zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak. Zahtjev ipak trebaju predati novi korisnici koji do sada nisu ostvarivali gore navedena prava i koji nisu podnijeli zahtjev. Ovaj zahtjev se predaje u Područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad, a adrese ureda možete provjeriti na stranici Zavoda.