Evo kako Hrvati raspolažu s vremenom: Stariji od 65 najviše brinu o sebi, ali i obitelji

Ivana Moslavac
22. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Na koji način Hrvati raspolažu svojim vremenom, pokazali su podaci Državnog zavoda za statistiku. Istraživanje je ispitalo čime su se osobe od 15 do 65 ili više godina, od studenog 2022. do studenog 2023. najviše bavile. Više je aktivnosti bilo uključeno u istraživanje, a stariji od 65 godina najviše su brinuli o sebi, ali i o svojoj obitelji te kućanstvu. Posebno su se posvetili i svom slobodnom vremenu, za što vjerojatno imaju više vremena tek kada su došli u mirovinu.

Obitelj

Obitelj | Foto: Pexels

Anketa Državnog zavoda za statistiku kojom se ispitivalo raspolaganje vremenom stanovnika u Hrvatskoj pokazala je zanimljive podatke. Posebno smo izdvojili čime su se tijekom godine dana, od studenog 2022. do studenog 2023. bavili stariji od 65 godina. Zanimljivo je da su stariji najviše sati posvetili sebi, ali i članovima svoje obitelji.

Umirovljenici su najviše brinuli o sebi

Draguljar treće životne dobi radi u trgovini i popravlja nakit.
Umirovljenika koji rade čak 600 manje: Evo u kojim djelatnostima je došlo do pada

Cilj ankete jest prikupiti statističke podatke o tome kako osobe od 15 do 65 i više godina provode vrijeme tijekom radnih dana i dana odmora, kojim se aktivnostima bave i koliko im posvećuju vremena te o socioekonomskim obilježjima članova kućanstva. Anketa o raspolaganju vremenom provedena je u Republici Hrvatskoj od 21. studenoga 2022. do 26. studenoga 2023. na uzorku od 4.680 privatnih kućanstava. Briga o sebi, zaposlenje, učenje, briga o kućanstvu i obitelji što je neplaćeni posao, slobodno vrijeme, putovanje i ostalo, kategorije su aktivnosti koje su se ispitivale.

Posebno nas je zanimalo kako su svoje vrijeme rasporedile starije osobe, one od 65 i više godina. Pokazalo se da su stariji ispitanici prosječno u studenom najviše vremena proveli brinući o sebi, točnije čak 12 sati dnevno, pokazali su podaci Državnog zavoda za statistiku. Nakon toga, prema aktivnostima kojima su se bavili pokazalo se da su stariji skoro sedam sati proveli popunjavajući slobodno vrijeme na razne načine.

Stariji su dosta brinuli o kućanstvu i obitelji, čak nešto više od četiri sata, dok su zaposleni bili manje od pola sata dnevno. Iza toga, za putovanje, stariji su prosječno odvojili više od pola sata. Učenju se nisu posvećivali, a u kategoriji ‘Ostalo’ zabilježeno je samo dvije minute. Prema tome, starijima od 65 godina, 2023. je bila aktivna na razne načine, a neki od njih u Hrvatskoj i dalje rade. Podsjetimo, trend rada u mirovini donedavno je bio rastući, no u studenom se preokrenuo. Prema posljednjim dostupnim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje, lani je u studenom bilo čak 620 zaposlenih umirovljenika manje nego u listopadu kada je brojka prešla ukupno 33.000 zaposlenih umirovljenika. Više o tome možete pročitati ovdje.

Državni zavod za statistiku

Prosječno trajanje aktivnosti prema dobnim skupinama | Foto: Državni zavod za statistiku

‘Na brigu o djeci i starijima potrošili smo tri sata’

Ruka mlade osobe preko ruke starije osobe, u krugu u uglu fotografije je odvjetnik Tihomir Zebec
Briga o članovima obitelji: 'Potreba skrbi mlađih za starije je velika, a izmjena Zakona o radu donosi pomake'

S obzirom na vrijeme provedeno u brizi o kućanstvu i obitelji kao neplaćenom poslu, razlika među muškarcima i ženama je značajna. Tako su podaci pokazali da su žene u istom vremenskom razdoblju prosječno brinule o kući i obitelji više od četiri sata, dok su muškarci nešto manje od dva i pol sata. Osim te razlike, među spolovima je vidljiva i razlika koja se tiče kategorije zaposlenja. Muškarci su prosječno bili zaposleni tri sata i 47 minuta, a žene dva sata i 46 minuta, podaci su DZS-a.

– Najzanimljivija skupina aktivnosti je briga o kućanstvu i obitelji koja uključuje brigu o djeci i starijima, kupovinu i radove po kući. Na to smo potrošili tri sata i 16 minuta i tu vidimo da su žene na to potrošile oko sat i pol više nego muškarci, kazao je Načelnik Sektora demografskih i društvenih statistika Državnog zavoda za statistiku Mario Vlajčević, piše HRT.

Briga o obitelji bitna je komponenta života. Godine 2023. na snagu su stupile Izmjene i dopune Zakona o rad koje su se ticale umirovljenika o kojima brinu članovi obitelji. Tada je uvedeno pravo na neplaćeni dopust od pet dana radnicima u svrhu pružanja osobne skrbi o članovima uže obitelji ili o osobi iz istog kućanstva, u što spadaju i osobe starije životne dobi, o čemu više možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap