EU poziva građane na pripravnost: Hrvatska skloništa zastarjela i zanemarena

Marko Repecki
28. ožujka 2025.
Novosti
A- A+

Europska komisija pozvala je građane da pripreme osnovne zalihe hrane, vode i lijekova za najmanje tri dana zbog mogućnosti prirodnih katastrofa, kibernetičkih napada ili geopolitičkih kriza. U Hrvatskoj je situacija složenija jer je većina atomskih skloništa zastarjela i neadekvatno održavana. Stručnjaci upozoravaju da je potrebna hitna obnova sustava zaštite i edukacija građana.

Sklonište (ilustrativna fotografija) Foto: Pixabay

U Hrvatskoj postoji oko 2000 atomskih skloništa koja mogu primiti oko 360.000 građana, što je manje od deset posto stanovništva. Osim ograničenog kapaciteta, značajan problem je zastarjela oprema za filtroventilaciju koju je potrebno obnoviti ili zamijeniti, javlja N1.

Konzerva sardina
Upute za preživljavanje u slučaju rata ili krize: Provjerite što biste trebali osigurati

– Trebala bi biti aktivna u roku od 24 sata. Činjenica je da su to skloništa koja su sagrađena tijekom 80-ih i da je oprema zastarjela, izjavio je za N1 televiziju Goran Šarić, savjetnik za zaštitu, spašavanje i obrambene pripreme.

Atomska skloništa su većinom zapuštena od 2015. godine kada su izmjenama Zakona o civilnoj zaštiti ukinuti pravilnici za njihovo održavanje.

– To se učinilo s objašnjenjem da je Hrvatska članica NATO-a pa joj ne prijeti ratna opasnost. Tako da se skloništa stavlja praktički van zakonske regulative. Može se reći da su time pomalo zaboravljena, kazao je Šarić.

Mnogi prostori sada služe u komercijalne ili izložbene svrhe, a tri četvrtine skloništa nalazi se u 14 gradova, od kojih Zagreb prednjači.

Nužne zalihe za barem tri dana

Europa jasno poručuje građanima da se pripreme za najmanje 72 sata samodostatnosti u slučaju krize. O kriznim zalihama više možete pročitati ovdje.

– Hrana bi trebala biti dugotrajna, konzervirana, s tranzistorom na baterije i, naravno, gotovinom, ističe Dario Gauš, načelnik Stožera civilne zaštite Primorsko-goranske županije.

Umirovljeni general Marinko Krešić upozorava da panika nije potrebna, ali je važno biti spreman:

– Ako ništa, zbog elementarnih nepogoda trebali bismo imati dva do tri dana sigurnosti. Treba zapravo samo mlade educirati zbog samozaštite.

Zaključak je jasan: potrebno je ozbiljno shvatiti upozorenja i biti spreman za moguće buduće krize.

Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap