Duka: Problem nije ni rad do 67. ni penalizacija, nego povlaštene mirovine

Jasmina Grgurić Zanze
30. listopada 2018.
Novosti
A- A+

Nekadašnji predsjednik Hrvatskog novinarskog društva iznio je pomalo kontroverzno mišljenje, koje donekle ide na ruku minstru Marku Paviću i njegovoj mirovinskoj reformi. Naime, Duka ne vidi problem u radu do 67. godine, kao ni u penalizaciji prijevremenih umirovljenika, nego u mirovinama prema posebnim propisima.

Zdenko Duka Snimak zaslona/Youtube

Mirovinska reforma ne prestaje izazivati reakcije i komentare brojnih društvenih aktera iz svih sfera društva. S obzirom koliko je umirovljenika u Hrvatskoj te kako oni žive, možemo konstatirati samo da je to dobra stvar. Promjene u mirovinskom sustavu tiču se svih građana, stoga ne čudi interes za ovu važnu temu.

Branitelji kao najbrojnija, ali i najosjetljivija skupina

Što o Vladinim prijedlozima zakona misle saborski zastupnici imali smo prilike slušati u četvrtak. Nametnula su se tada brojna pitanja pa tako i neka koja se ovom mirovinskom reformom ne rješavaju. Među njima su i mirovine prema posebnim propisima. Na njih se osvrnuo i novinar Zdenko Duka u komentaru za Novi list, pišući kako takvih 175.000 korisnika raspoređenih u 17 “povlaštenih” kategorija rashoduje više od 15 posto ukupnih mirovinskih rashoda, odnosno oko šest milijardi kuna godišnje.

Umirovljenih pripadnika JNA, Domovinske vojske i NOR-a u 15 godina čak 88.000 manje

Duka pritom posebno ističe branitelje kao najbrojniju kategoriju s oko 71.000 veteranskih mirovina od 5.752 kuna u prosjeku, iako iza njih stoji svega 18 godina radnog staža. Na tragu već poznatih kritika Europske komisije, Hrvatska do sada nije učinila ništa, iako je neke druge nepopularne mjere, poput rada do 67. godine, uvažila. Jedno je sigurno, takve mirovine trebale bi se izdvojiti iz ukupnog mirovinskog sustava i biti isplaćivane iz drugog izvora.

Ministar Marko Pavić najavio je analizu mirovina po posebnim  propisima u idućoj godini, nakon koje bi logično trebala uslijediti i revizija. Međutim, malo tko vjeruje da će time biti obuhvaćene braniteljske mirovine, jer je izglednije da će se u fokusu naći mirovine pripadnika JNA i NOB-a, koje je ministar i spominjao.

Sindikati promašili sa zahtjevima?

U tom smislu, Zdenko Duka smatra kako su sindikati “promašili” sa svojim zahtjevima usmjerenima protiv mirovinske reforme, iznesenima i na prosvjedu “Doživi mirovinu! I tebe se tiče!” vezano za rad do 67. godine i penalizaciju prijevremenih umirovljenika.

marko pavić
Ministar Pavić za iduću godinu najavio "analizu i korekciju mirovina po posebnim propisima"

“Postotak penalizacije nije se uopće povećao u ovom prijedlogu zakona, u odnosu na penalizaciju koja je i sada na snazi. O odlasku u mirovinu sa 67 godina (ako prije toga ne navrše 40 godina radnog vijeka) Hrvatski sabor je odlučio još 2014. godine samo što je rok početka primjene bio 2038. godina, a sada bi se taj rok trebao pomaknuti pet godina ranije” – piše Duka.

Nekadašnji predsjednik Hrvatskog novinarskog društva zaključuje kako je početak iduće godine ionako posljednji rok u kojem su se mirovinski zakoni morali izmijeniti, jer bi bez toga oni prvi iz generacije koju zahvaća drugi mirovinski stup, a koji 2019. kane u prijevremenu mirovinu, u prosjeku imali 600  kuna manju mirovinu, a sada će ipak ostvariti pravo na dodatak.

 

Copy link
Powered by Social Snap