Država ugrozila stare obrte, najam prostora povećala im i do deset puta!
Otkako je Hrvatsku zahvatila gospodarska kriza 2008. godine, broj starih obrta u stalnom je padu. Veliki porezni nameti, slaba kupovna moć i jeftina konkurencija iz Kine samo su neki od problema s kojima se stari obiteljski obrti hvataju u koštac posljednje desetljeće. Kao da to nije dovoljno pa se sada država odlučila na još jednu kontraproduktivnu mjeru – povećanje cijene najma prostora. I to do deset puta!
Među starim zanatima koji teško opstaju i onaj je Vjekoslava Igreca. Postolarski posao u Zagrebu započeo je njegov djed prije 82 godine. Posao je nastavio, preživio kobnu 2008. godinu, otkada je sve krenulo nizbrdo, a sada ga čeka poskupljenje najma prostora u državnom vlasništvu, izvještava Dnevnik.hr.
“Plaćao sam ga oko 11.000 kuna godišnje, a sad bi to bilo negdje oko 100 tisuća kuna. To je ogroman novac. Pazite, ja u biti nemam druge varijante: ili ostajem ili idem iz prostora van” – kaže postolar Igrec.
Obućarski obrt od oca je naslijedila i Nataša Trinajstić. Izrađuje ženske cipele, a najam prostora u kojem posluje za sada je još uvijek isti. Ipak, očekuje barem trostruko poskupljenje sa sadašnjih 1.600 kuna mjesečno. Jedino rješenje je, ističe, ključ u bravu, jer je riječ o malim obrtima koji nemaju velike prihode, već opstaju zbog tradicije i ljubavi prema tomu poslu.
Naime, prema novom zakonu država gleda samo lokaciju prostora, ne uzimajući u obzir djelatnosti, među njima i stare zanate, koji se u njima nalaze, iako je to kriterij za olakšice od strane gradova i općina za obrtnike njihova kraja. Obrtnici su se s toga našli s ministrom Goranom Marićem, koji im je rekao da sastave popis tradicionalnih djelatnosti.
“Na temelju popisa bi oni onda razmotrili mogućnost primjerene zakupnine za takve djelatnosti. Ja se nadam da će se to dogoditi. Mi smo to poslali sredinom svibnja i nadamo se da ćemo uskoro biti pozvani”- kaže Goran Čanković iz Hrvatske obrtničke komore.
Ipak, dok se čitava stvar ne riješi, rješenja s većim zakupnim cijenama će stizati na adrese obrtnika. Istovremeno, poslovni prostori diljem Hrvatske zjape prazni, dok stanovništvo iseljava, a male firme zauvijek zatvaraju svoja vrata.