Domski smještaj u Zagrebu: Jedan dom i dalje na čekanju, dva velika su u planu, proširenja postojećih – nema
Situacija sa smještajem u domovima za starije osobe u cijeloj zemlji nije na zavidnoj razini. Doduše, u Zagrebu je najbolji omjer broja kreveta i broja starijih stanovnika, no to i dalje ostavlja prostora za napredak. Dom u Markuševcu još uvijek nije otvoren, iako je ‘u visokoj fazi’ opremanja. Istovremeno je raspisan natječaj za novi dom u Dubravi, koji bi trebao biti gotov tek 2026., a u planu je i priprema projekta za dom u Prečkom. Što se tiče palijativne skrbi, ona je na još nižim granama, jer osim što nema prostora, u metropoli nema ni zainteresiranih za ovaj posao.
Situacija s domskim smještajem u Hrvatskoj nije dobra. Svega 2,5 posto starijeg stanovništva pokriveno je kapacitetima svih domova u zemlji. Nešto je bolja situacija u Zagrebu, gdje na 158.773 osobe starije od 65 godina postoji 6.381 mjesto u gradskim i privatnim domovima što je oko četiri posto populacije, o čemu smo već pisali.
Ta bi brojka trebala biti veća. Naime, gradska je skupština u proračunu za ovu godinu, osim novca za sanaciju dugova, predvidjela i novac za uređenje postojećih, ali i projektnu dokumentaciju za nove domove za starije osobe, zahvaljujući amandmanu gradskih zastupnika SDP-a koji su tražili novčana sredstva za proširenje kapaciteta smještaja za starije osobe, bilo dogradnjom postojećih, izgradnjom novih domova ili zakupom odgovarajućih prostora koji će biti prenamijenjeni, o čemu je riječi bilo ovdje.
Raspisan jedan natječaj
Nedavno je raspisan natječaj za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje novog Doma za starije osobe u Dubravi. Riječ je o objektu koji bi trebao primiti 200 korisnika, a iz Grada Zagreba su nam odgovorili kako su idejnim projektom unutar novog objekta predviđeni i prostori za poludnevni i cjelodnevni boravak, knjižnicu te ambulantu primarne zdravstvene zaštite. Za izradu idejnog rješenja i projekte dokumentacije u ovogodišnjem je proračunu predviđeno 133.000 eura.
– Rok za završetak natječaja i odabir najboljeg rješenja je kolovoz 2023. nakon čega slijedi niz postupaka: ugovaranje s prvonagrađenim projektantom, izrada idejnog projekta, ishođenje lokacijske dozvole, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, izrada glavnog projekta, ishođenje građevinske dozvole, izrada izvedbenih projekata i troškovnika, javna nabava radova i opreme, provedba gradnje/opremanja i tehničkog pregleda te useljenje. Planirani početak gradnje je 2025. no treba imati u vidu i postupak rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, dok bi završetak gradnje i opremanje bilo tijekom 2026. godine, uz napomenu kako sve ovisi i o trajanju postupaka javne nabave, poručili su nam iz gradske uprave.
No, kako je već rečeno, zastupnici SDP-a su u svome amandmanu tražili izgradnju novih domova, dakle u množini. Kako su nam otkrili iz gradske uprave, druga lokacija na kojoj bi se novi smještajni kapaciteti za starije osobe mogli graditi nalazi se u Jarnovićevoj ulici u Prečkom.
– Gradski ured za upravljanje imovinom i stanovanje izradio je imovinsko-pravnu analizu čestica u Jarnovićevoj ulici, koja se nalazi u zapadnome dijelu grada te je trenutno u tijeku priprema projektnog zadatka, potvrdili su iz Grada Zagreba, dodajući da je za tu namjenu ove godine predviđeno 15.000 eura.
Palijativa na niskim granama
SDP-ovi zastupnici su prošle jeseni tražili proračunska sredstva i za smještaj teško bolesnih i umirućih osoba osnivanjem dviju ustanova za palijativnu skrb, od kojih bi jedna bila u istočnom, a druga u zapadnom dijelu grada. Iako je novac spreman, neke druge okolnosti su dovele do toga da palijativna skrb niti u metropoli nije na zavidnoj razini.
Iz Grada otkrivaju kako je još u kolovozu 2018. godine objavljen Poziv za iskazivanje interesa radi kupnje nekretnine za smještaj teško bolesnih i umirućih osoba na području zapadnog dijela Grada Zagreba. Postupak je zatvoren dvije godine poslije, jer nekretnina naposljetku nije odabrana, a novi poziv nije u planu.
– Želimo napomenuti kako je u zapadnome dijelu Grada, u Klinici za psihijatriju Sv. Ivan, ugovoreno 15 postelja za palijativnu skrb, a u Klinici za psihijatriju Vrapče dodatnih 15. Mrežom javne zdravstvene službe za Grad Zagreb, koju donosi ministar zdravstva, na primarnoj razini zdravstvene zaštite predviđeno je osam koordinatora i osam mobilnih palijativnih timova, a trenutno ih je ugovoreno pet.
Ugovaranje preostalih kapaciteta otežano je zbog nedostatka potrebnog stručnog kadra na tržištu rada, odnosno liječnika specijalista s dodatnom edukacijom iz područja palijativne medicine, ali i zbog naravi posla koja je iscrpljujuća i kao takva nije atraktivna za duži staž. Kroz ukupno pet javnih natječaja u 2023. za zapošljavanje liječnika specijalista u mobilnom palijativnom timu, odabrana je tek jedna liječnica. Natječaji se s obzirom na to da nema prijava i dalje ponavljaju, poručili su iz Grada.
Troškovi redovitog održavanja
Pritom napominju da smještajni kapaciteti palijativne skrbi ne mogu biti vezani uz domove za starije osobe, jer je riječ o mjeri zdravstvene zaštite koja je posebno definirana na razini države i grada. No, neki kapaciteti u metropoli su i dalje neiskorišteni, poput Doma za starije osobe u Markuševcu koji i dalje zjapi prazan.
Iz Grada su nam objasnili kako je opremanje tog doma “u visokoj fazi realizacije”, jer se trenutno ugrađuje namještaj, kuhinjska i informatička oprema. Ipak, vješto su izbjegli odgovoriti na pitanje kad se očekuje otvorenje tog doma koji bi trebao primiti 92 osobe.
Dakle, zasad se sve svodi na pripreme za povećanje kapaciteta domskog smještaja za starije osobe. Proširenja postojećih domova, sudeći po odgovorima gradske uprave, neće biti. No, zato se radi na tekućem održavanju. Tako je u ovogodišnjem proračunu predviđeno 305.000 eura za zamjenu krova na domu Sveti Josip, 531.000 eura za izradu projektne dokumentacije i adaptaciju kotlovnice doma Peščenica. Za sanaciju kotlovnice u domu Maksimir predviđeno je 265.000 eura, dok je u rezervi još 300.000 eura za zamjenu dizala u svim domovima, ovisno o potrebi. Sveukupno je za domove za starije osobe u Gradu Zagrebu u ovoj godini, što se tiče obnove, uređenja i opremanja, izdvojeno 1.666.000 eura.