Divovoski lopoč procvjetao u Botaničkom vrtu: ‘Ovo je najveći do sada, veći od 25 centimetara’
Divovski lopoč Viktorija procvjetao je u zagrebačkom Botaničkom vrtu. Egzotična tropska biljka iznenadila je ‘čuvare’ tijekom noćne smjene, a cvijet se zatvara i otvara te mijenja boju. Ovo je najveći primjerak do sada, a u promjeru je veći od 25 centimetara. Pradavna biljka datira iz drevne krede, kada su po zemlji još hodali dinosauri.
Botanički vrt PMF-a u Zagrebu na svom je Facebook profilu jučer objavio prizor koji ih je dočekao nakon noćne smjene. Divovski lopoč, kojeg su nazvali Viktorija, otvorio se tijekom noći i vrt počastio prelijepim bijelim cvijetom.
– Ovaj je najveći do sada, promjera većeg od 25 centimetara i sada je još sjajno bijeli. Ostat će otvoren 10 do 11 sati, ali to se ne može predvidjeti. Nakon toga će se zatvoriti i početi mijenjati boju do ružičaste. Negdje popodne, oko 16 do 17 sati, cvijet bi se mogao ponovo otvoriti na rozu varijantu. Tko želi, stigne se doći pokloniti ovom čudu tropskog svijeta, pradavnoj biljci iz kasne krede, iz razdoblja od prije oko 75 milijuna godina kad su po jezerima još gacali dinosauri. Sprema se i novi pupoljak, napisali su ‘čuvari’ Botaničkog vrta.
Popodne su objavili i fotografiju istog cvijeta koji je promijenio boju iz bijele u ružičastu. Inače, divovski tropski lopoč, poznat kao Victoria cruziana, prirodno je rasprostranjen u Panami, Boliviji, Paragvaju, Argentini i Brazilu. Druga vrsta ovog roda je Victoria amazonica, a obje su dobile ime po engleskoj kraljici Viktoriji. Botaničari su se, naime, s ovim vrstama susreli tek 801. godine. Egzotične Victorije su vrlo brzo počele krasiti viktorijanske vrtove Engleske te su označavale prestiž. U svrhu uzgoja divovskog lopoča izgrađivani su ogromni grijani staklenici, a prva biljka procvjetala je tek 1849. godine, dok botaničari nisu naučili pravilno brinuti o njoj.