Diskriminacija starijih osoba: Djeca ne mogu otvoriti bolovanje za brigu o ocu i majci
Radnici nemaju pravo na bolovanje kako bi brinuli za oca i majku u trenucima bolesti i nemoći. Takav zakonski propust potpuno je apsurdan, tim više jer je briga o roditeljima zakonska obveza. Na to upozorava i pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter kroz preporuku Ministarstvu zdravstva za izmjene zakona. Uz to upozorava i na diskriminaciju starijih i u ostalim područjima, od zdravstva do ostvarivanja raznih prava.

Starija žena i njezina kći | Foto: Pexels
Negativni stereotipi o starijim osobama predstavljaju ageizam koji dovodi do diskriminacije, ali i do nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja ili ignoriranja. Stari se vide kao slabi, nesposobni, ranjivi, teret, a ne prepoznaje se njihov doprinos društvu. Hrvatska je lani dobila Deklaraciju o pravima umirovljenika i osoba starije životne dobe, što je pozitivno. Međutim, akcijski plan za suzbijanje diskriminacije, koji uključuje i mjere usmjerene na dob, nije donesen 2024. godine, upozorava u najnovijem Izvješću pučka pravobraniteljica.
Nema bolovanja za njegu bolesnih roditelja
– Apelirala bih da se djeci olakša briga i skrb za bolesne i nemoćne roditelje. Bolovanje radno sposobna osoba može uzeti za članove uže obitelji. Zakon tu ubraja djecu i supružnika, ali ne i roditelje. S obzirom na to, osoba ne može ostvariti pravo na bolovanje radi njege bolesnog roditelja. Dužnost djece je da prvenstveno moralno, a zatim zakonski brinu o svojim bolesnim i nemoćnim roditeljima. Kako će brinuti za nepokretnu ili bolesnu majku i oca ako ne mogu otvoriti bolovanje da pruže adekvatnu njegu, požalila se Uredu pučke pravobraniteljice jedna građanka.
Pravobraniteljica godinama ukazuje na nedostatak odgovarajućih mjera za pomirenje obiteljskog i profesionalnog života. Posebno se to odnosi na žene koje, u skladu s ustavnom obvezom, brinu o starijim i teško bolesnim članovima obitelji. Zbog svojih poslovnih obveza one i dalje nemaju mogućnost osigurati im takvu skrb, jer zakonom kao članovi uže obitelji koji imaju pravo na skrb nisu navedeni roditelji o kojima bi brinula njihova djeca. Udruga ‘Pokret za čovjeka’ još je lani uputila inicijativu Ministarstvu zdravstva za izmjenu zakona, o čemu smo pisali ovdje.
U tom smislu je i preporuka Ministarstvu zdravstva, da kroz izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju osobama koje su u radnom odnosu osigura mogućnost pružanja skrbi starim i nemoćnim roditeljima i drugim bliskim članovima obitelji. S druge strane, nema dovoljno radnika zainteresiranih za pružanje pomoći u kući starim i nemoćnim osobama, jer su plaće minimalne, a ne priznaju im se ni troškovi prijevoza.
Diskriminacija starijih u liječenju, ali i drugim pravima
Ured pravobraniteljice dobiva i pritužbe na diskriminaciju pacijenata na temelju dobi. Zbog starosti mnogi su neadekvatno liječeni, postavljene su im pogrešne dijagnoze, a mnogi su i preminuli zbog neadekvatne zdravstvene skrbi. Posebno su ugroženi onkološki pacijenti. Stariji pacijenti se otpuštaju iz bolnice, a da prije toga nije osigurano tko će se i gdje o njima brinuti, upozorava pravobraniteljica.
Na diskriminaciju starijih utječe i siromaštvo, kao i činjenica da starije osobe često nisu dovoljno dobro upoznate s pravima u sustavu socijalne skrbi, ali i šire. Različite vrste pomoći raspršene su između različitih resora, a nedostupnost cjelovite i transparentne informacije čini ih nedostupnim korisnicima.
Informiranje korisnika o dostupnim uslugama trebalo bi
biti prilagođeno njihovim kapacitetima, navikama i potrebama. Kao dobar primjer pravobraniteljica ističe besplatni telefon za starije osobe u Vinkovcima na kojem stručnjaci Centra za pružanje usluga u zajednici pružaju usluge savjetovanja, podrške i informiranja te zastupanja interesa i potreba starijih osoba. Tu je važno raditi i na informatičkom opismenjavanju starijih osoba te dostupnosti interneta u ruralnim krajevima, zaključuje pučka pravobraniteljica.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.