Damir Bakić: Gruba zloupotreba mirovinskog sustava u prošlosti dolazi na naplatu
Pokrenuli smo podcast! Ususret izborima, poslali smo strankama koje imaju preko 2 posto podrške u anketama da nam dođu u goste objasniti svoje planove za umirovljenike i mirovinski sustav. Prvi gost bio je profesor matematike na zagrebačkom PMF-u koji je branio boje zeleno-lijeve koalicije Možemo! Prvu epizodu možete pogledati ovdje, a uskoro nam dolaze gosti iz drugih političkih opcija. Pretplatite se!
Mirovina.hr od sada ima i studio u kojem ćemo snimati podcaste, neformalne video intervjue s raznim ljudima iz svijeta mirovina, a koji će nam pomoći u širenju tema o kojima najčešće pišemo – umirovljenicima i mirovinskom sustavu.
Ususret izborima, poslali smo strankama s preko 2 posto podrške prema najnovijim anketama molbu da nam pošalju sugovornika koji će obrazlagati dio programa za umirovljenike, odnosno mirovinski sustav.
U prvoj epizodi došao nam je prof. dr. sc. Damir Bakić iz političke platforme Možemo!. Bakić je 3. na listi u I. izbornoj jedinici, a u profesionalnom radu je jako dobro upoznat s našim mirovinskim sustavom o kojem smo razgovarali nešto više od sat vremena.
Što nudi zeleno-lijeva koalicija?
Prije svega, svjesni su da četvrtina stanovništva živi u riziku od siromaštva, a 8,6% u uvjetima teške materijalne deprivacije.
Vodeći se podacima Eurostata iz 2020. godine, navode kako su umirovljenici u RH skupina koja je u najvećem riziku od siromaštva u cijeloj EU.
Prepoznaju strukturne slabosti našeg mirovinskog sustava o kojima smo opširno razgovarali u podcastu, a ovo su prvi koraci u rješavanju slabosti našeg mirovinskog sustava:
- suzbijanje politika isplata nevjerodostojnih minimalnih plaća – riječ je o praksi koja zloupotrebaljava mehanizam zaštite najslabije plaćenih radnika unutar mirovinskog sustava
- redefiniranje mirovina koje se isplaćuju po posebnim propisima u smislu da su one koje su rezultat povlastica ili nevjerodostojnih podataka zrele za ukinuti
- reguliranje tržišta rada kroz smanjenje nestandardnih privremenih oblika zaposlenosti
- dvostruka opterećenost žena kroz plaćeni i neplaćeni kućanski rad
Posljednja točka je interesantna jer navode kako žene u Hrvatskoj unutar propisano radnog vremena odrade prosječno 10.45 godina neplaćenog kućanskog rada, dok muškarci odrade tek 4.94 godine takvog rada. Smatraju kako je potrebno kroz zakon na neki način honorirati taj staž u smislu da bude dio mirovinskog sustava ili izračuna mirovine, što samo znači da bi žene koje su u pravilu zbog rodnih uloga diskriminirane u mirovinskom sustavu dobiju nešto dodatnog staža, a muškarci malo manje.
Bakić: Grub odnos prema mirovinskom sustavu tek sada dolazi na naplatu
S Bakićem smo razgovarali o svim tim temama, počevši od toga kako je sustav ugrožen zbog nepovoljnog omjera umirovljenika i radnika i štetnih politika koje su dovele do tog stanja.
Bakić je rekao kako se u 90-im godinama grubo i nepažljivo odnosilo prema mirovinskom sustavu, referirajući se na masovna prijevremena umirovljenja i ogroman broj uništenih radnih mjesta. Kazao je kako smo tada poslali jednu cijelu generaciju u prijevremenu mirovinu, često po posebnim propisima, a da rezultati u mirovinskom sustavu uvijek dolaze s odgodom. Sada je došao taj trenutak kada trpimo štetne posljedice od prije dvadesetak godina, a Bakić je kazao se mirovinski sustav ne smije koristiti za kupovinu glasova, nego da vlast prema njemu mora biti posve neutralna kako bi on što bolje funkcionirao.
Podcast možete pogledati na našem Youtube kanalu, svakako se pretplatite, a uskoro nam dolaze i novi gosti!