Da bi stariji od 75 trebali ponovno na vozački ispit, smatra čak 85 posto Nijemaca

Jasmina Grgurić Zanze
25. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Velika većina Nijemaca smatra da bi vozači stariji od 75 godina trebali ponovno ići na procjenu svojih vozačkih sposobnosti. Potvrđuje to anketno istraživanje organizacije za kontrolu kvalitete TÜV. Oni pak upozoravaju da su u tri od četiri prometne nesreće u kojima sudjeluju stariji vozači, upravo oni i krivci. Inače, vozačka dozvola u Njemačkoj vrijedi doživotno.

Stariji vozači u prometu Ilustracija: Pixabay

S njemačkom disciplinom nema šale pa tako Nijemci smatraju da bi stariji vozači njihove zemlje trebali ponovno ići na procjenu svojih vozačkih sposobnosti. Naime, čak 85 posto od 1.207 ispitanika ocijenilo je da bi vozači stariji od 75 godina trebali sjesti za volan sa stručnjakom koji će procijeniti koliko su sposobni ostati u prometu, prenosi Fenix-magazin.de. Anketno istraživanje naručila je njemačka organizacija za kontrolu kvalitete TÜV.

Krivci za tri od četiri nesreće u kojima sudjeluju

Pogled na dio autoceste koja prolazi kroz Zadarsku županiju.
Skočile cijene vožnje autocestom: Evo koliko će vas koštati put od Zagreba do obale

Zanimljivo je da su jednako rigorozni oko vožnje u starosti i kada se radi o njima samima. Devet od 10 ispitanika izjavilo je da će, kada za to dođe vrijeme, biti spremni dobrovoljno odustati od vožnje. Većina, 84 posto, zaključila je da bi ih na to potaknule fizičke poteškoće.

Udio starijih vozača u Njemačkoj raste sa starenjem stanovništva, upozorio je direktor TÜV-a Joachim Bühler. To znači i da se rizik na cestama povećava, jer starije osobe slabije vide i sporije reagiraju. U tri od četiri prometna incidenta u kojima sudjeluju osobe starije od 75 godina, prema podacima TÜV-a, za nesreću su krivi upravo oni.

Vozačka dozvola u Njemačkoj vrijedi doživotno

Nešto više od tri četvrtine ispitanika reklo je da bi stariji vozači trebali proći obvezni pregled, a točno četiri petine da bi, ako se utvrdi da nisu sposobni za vožnju, trebali izgubiti vozačku dozvolu. Ocjena čak 88 posto ispitanika je da bi starije osobe, koliko je to moguće, trebale moći same procijeniti vlastite sposobnosti.

Inače, vozačka dozvola za vožnju automobila ili motocikla u Njemačkoj vrijedi doživotno. Europska komisija nedavno je predložila kraći rok valjanosti produljenja vozačkih dozvola za starije osobe, uz obvezni liječnički pregled. Europski parlament odbio je tu inicijativu, prepustivši državama članicama da same reguliraju pitanje vozačkih dozvola. Više o EU pravilima o vozačkim dozvolama, od kojih se neka odnose i na starije, možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap