Čitatelji su rekli što misle o euru: ‘Naša kuna je bila vrjednija’

Ivana Moslavac
13. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Provedeno je novo istraživanje koje je ispitalo odnos građana prema euru u zemljama europodručja u listopadu. Među svim državama europodručja, u Hrvatskoj je najmanje onih koji smatraju da je euro koristan za njihovu zemlju, pokazali su podaci istraživanja Eurobarometra. Inače, Hrvatska je posljednja zemlja koja je pristupila europodručju u Europi. Na pitanje o tome što misle o euru na našoj Facebook stranici je odgovorilo mnogo čitatelja. Gotovo sve osobe rekle su kako im fale kuna, a da je uvođenje eura dovelo do ogromnih poskupljenja svih proizvoda.

Novčanice eura

Novčanice eura | Foto: Pixabay

Hrvatska je posljednja zemlja koja je ušla u eurozonu, a provedeno istraživanje Eurobarometra je pokazalo da su Hrvati nezadovoljni uvedenim eurom. Među svim državama u koje je uveden euro, Hrvati najmanje misle da je ova valuta korisna za njihovu zemlju. Mnogo čitatelja je na našoj Facebook stranici Mirovina.hr izrazilo veliko nezadovoljstvo eurom i poskupljenjima koja ga prate.

‘Mi imamo europske cijene, ali nemamo europska primanja’

Maslac
Novi udarac na džepove umirovljenika: Ogroman porast cijene jedne namirnice

Jedan od prvih komentara bio je od Dubravke koja je rekla kako bi Hrvati prihvatili euro da su mirovine veće od 1200 eura i plaće veće od 3500 eura, dok ga ovako mogu prihvatiti samo političari. Umirovljenica Slavica je rekla da su svi, otkako je uveden euro, žrtve ogromnih trgovačkih provizija. Naglasila je da je kuna i dalje njezina valuta tako da još uvijek računa u kunama.

– Naša kuna je bila vrjednija od eura, trebali smo ostati na našim kunama, navela je Marica dok je Jagoda rekla da uvijek preračunava jer bi mnogo toga u surptonom kupila. Spomenula je Milku od 300 grama koja u Konzumu košta više od 7 eura koju je mislila kupiti, ali onda je preračunala u kune i shvatila da je to 52 kune. Zaključila je da su cijene od uvođenja eura poskupjele više nego duplo.

Robert je euro nazvao umjetnom valutom koja vrijedi sve manje i da je tiskana na nekvalitetnom papiru. Deset eura se lako zamijeni s onom od 50, previše su slične. Dodao je da će uvijek preračunavati jer jedino tako vidi pravu cijenu nečega, a ne prikrivenu. Jelena je dodala samo oni koji imaju viška ili dovoljno, ne pretvaraju, a ostali naravno jer žele znati koliko je otprilike. U moru namirnica koje su poskupjele, jedna od njih je i maslac čija je cijena skočila za 83 posto, a o tome smo pisali u ovom tekstu.

– Gledamo svi u kune i uspoređujemo cijene, trgovci gledaju drugim očima; oni uspoređuju: jedna kuna – jedan euro. Mi imamo europske cijene, ali nemamo europska primanja, rekla je Milka dok je Ante kazao da je kuna imala vrijednost.

‘Uvođenje eura je čista legalna pljačka građana’

Novčanice od 50 eura
Hrvati još nisu naviknuli na novu valutu: Većina i dalje eure 'pretvara' u kune

Umirovljenica Irena je komentirala da se o uvođenju eura trebalo odlučiti na referendumu i da je Vlada prevarila hrvatski narod, ali i da to nažalost nije prvi put. Franjo se složio da uvođenjem eura, postepeno kreće i uništenje držabe, s obzirom na to tko je vodi.

– Uvođenje eura je čista legalna pljačka građana pogotovo što se tiče PDV-a nije jednako 25 kuna i 25 eura jer se euro izjednačuje s kunom, rekao je Nedo, a Nedjeljka smatra da nas je euro ‘upropastio do kraja’.

Mirela je kazala kako je normalno da se euro pretvara jer su cijene ‘išle do neba’, dok se Ivana složila kako je jasno da se cijene preračunavaju kad su se cijene troduplo povećale otkada je uveden euro. Podsjetimo, istraživanje Eurobarometra je pokazalo da čak 83 posto ispitanika u Hrvatskoj smatra da je uvođenje nove valute imalo utjecaja na porast svih cijena u Hrvatskoj. Također, čak 61 posto hrvatskih građana i dalje preračunava cijene iz eura u kune prilikom kupovine, o čemu smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap