Četvrti prosvjed slovenskih umirovljenika: Dobili su premijerovo obećanje i stavili zahtjeve na stol

Milan Dalmacija
5. svibnja 2023.
Novosti
A- A+

Slovenski su se umirovljenici po četvrti put okupili na Trgu Republike u Ljubljani tražeći veće mirovine. Prema procjenama organizatora, skupilo ih se 44.000, a prikupljeni su i potpisi za slanje Zakona o povećanju mirovina u parlamentarnu proceduru.

Prosvjed umirovljenika u Sloveniji | Foto: Facebook/Glas Trebnje

Četvrti po redu prosvjed slovenskih umirovljenika, održan je ove srijede u središtu Ljubljane. Za razliku od ostalih skupova, sudionici su prošetali užim centrom grada, pritom se okupivši ispred Ureda predsjednice Nataše Pirc Musar, ispred zgrade Vlade, a tek potom na Trgu Republike.

Prema riječima organizatora, Narodne inicijative Glas umirovljenika Slovenije i Zavoda 1. listopad, okupile su se 44.000 ljudi. Službe sigurnosti nisu izašle s vlastitom procjenom broja prosvjednika, izvijestio je Gregor Drnovšek za TV Slovenija.

Glas umirovljenika Slovenije dopro do Skupštine: Moraju skupiti potpise kako bi uputili svoj zakon na glasanje

Zahtjevi umirovljenika najbolje su bili izraženi transparentima: “Tražimo dostojne mirovine”, “Dva mandata obećanja i laži”, “Slovenija umire”, “I umirovljenici su glas naroda”. i “Odnos prema umirovljenicima je i odnos prema vašim roditeljima”.

Premijerov poziv

Nakon molitve i intoniranja himne, vođa prosvjeda Pavel Rupar izvijestio je kako je primio poziv premijera Roberta Goloba, kao i obećanje da će biti “ravnopravni partneri u pregovorima oko mirovina i kreiranja mirovinskog zakonodavstva”, što je ocijenio velikim uspjehom.

– Stavit ćemo svoje zahtjeve na stol. Želimo odgovor odmah. Da ili ne. Ako da, onda se veselimo uspjehu, ako ne, pokazat ćemo im gdje su vrata Vlade, ZDUS-a (Saveza umirovljenika Slovenije, op.a.) i ZPIZ-a (Zavoda za mirovinsko osiguranje Slovenije, op.a.), poručio je Rupar.

Razlozi za prosvjed

euro
Slovenci očekuju izvanredno usklađivanje mirovina: Sve će biti odlučeno do 1. travnja

Tamošnji umirovljenici svakako imaju razloga za prosvjed. Naime, odluka o izvanrednom usklađivanju mirovina, koja je trebala biti donesena do 1. travnja, prolongirana je, piše novinarka Večeri, Tanja Fajnik Milakovič. Uz to, upozorava da je razlika između zajamčene mirovine za 40 godina rada i socijalne pomoći svega četiri eura te da su obje ispod linije siromaštva, koja je utvrđena na 827 eura.

Pred kraj prosvjeda prikupljeni su i potpisani obrasci za za upućivanje u saborsku proceduru prijedloga Zakona o povećanju mirovina. Potpisi će se prikupljati do 22. lipnja, a za upućivanje u Narodnu skupštinu potrebno je 5.000 potpisa.

Rupar je podsjetio i na još jedan zakonski prijedlog te dodao da ih je Vlada “preduhitrila i u tišini predala zakon koji ne donosi ništa”. Ponovno je naglasio povezivanje umirovljenika s radnicima i poljoprivrednicima te najavio osnivanje stranke, ali i nastavak prosvjeda do ispunjenja svih zahtjeva.

Hrvati se spremaju na štrajk?

Dok su se slovenski umirovljenici po četvrti put okupili na ulicama Ljubljane, njihovi vršnjaci u Hrvatskoj bi tek mogli izaći na ulice. Razlog tome nisu niske mirovine, koje su u prosjeku i niže nego u Sloveniji, već najava smanjenja mirovinskih doprinosa, o kojoj smo već pisali ovdje.

– Ono što on najavljuje može samo koristiti poslodavcima dugotrajno, ne radnicima, a pogotovo ne umirovljenicima. Ovo je otvoren poziv radnicima i umirovljenicima da se udruže i idu na ulice, upozorila je prije nekoliko dana predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna Petrović u tekstu kojeg možete pročitati ovdje, dodavši da bi se prosvjedi mogli održati ujesen.

Copy link
Powered by Social Snap