Čak 400 građana ne zna kolika će im biti mirovina, rješenje čekaju od siječnja!
Čak 400 građana Hrvatske još uvijek ne zna kolika će im biti mirovina, iako su za nju stekli uvijete od 1. siječnja, i to zato što nisu dobili zatraženi izračun mirovine iz dva mirovinska stupa. Za takav izračun dvostupne mirovine zaduženi su Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Regos i Mirovinsko osiguravajuće društvo.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje u prva dva mjeseca primio je približno 400 zahtjeva za izračun mirovine za osiguranike koji su bili osigurani u prvom i drugom stupu. Nitko od njih, međutim, još nije dobio konačno rješenje o mirovini jer će tek u utorak 26. ožujka proraditi sustav razmjene podataka za radnike koji su štedjeli u drugom stupu, piše Večernji list.
Kada dobiju izračun, odlučit će što im je povoljnije
Kako je riječ o novim zakonskim rješenjima za “dvostupaše” čekala se prilagodba HZMO-ova softvera, ali i objava podatka o prosječnoj plaći za 2018. godinu kako bi se izračunala mirovina.
Da ne bi ostali bez primanja dok čekaju izračune i kompletiranje podataka, HZMO je radnicima koji su zatražili odlazak u mirovinu sa 1. siječnjem 2019. godine izdao rješenje o isplati predujma. Konačno rješenje o mirovini dobit će nakon što dobiju izračun i izjasne se hoće li primati mirovinu iz oba stupa ili će se vratiti u prvi.
Građanima koji su u siječnju otišli u starosnu mirovinu samo iz prvog stupa određena je prosječna mirovina od 2.737 kuna, a dugogodišnjim osiguranicima koji su radili 41 godinu i više, starosna mirovina iznosi 3.652 kune. Oni koji su u siječnju otišli u prijevremenu mirovinu, umanjenu za 0,3 posto za svaki mjesec ranijeg odlaska, dobili su prosječnih 2.780 kuna mirovine za 37,7 godina prosječnog staža. A kolike će biti mirovine iz drugog stupa, nije poznato jer takvih rješenja još nema.
Većina će birati povratak u prvi stup
Prema dosadašnjim procjenama isplativosti, očekuje se kako će većina građana izabrati povratak u prvi stup te da će se mirovina iz druga isplatiti samo onima s visokim plaćama. Prema novom zakonu, dodatak se isplaćuje i osiguranicima iz drugog stupa tako da na staž do 2002. godine dobivaju 27 posto, kao i u prvom stupu, a nakon toga 20,25 posto jer je te godine uveden drugi stup za osobe koje su 1962. godište i mlađe, pa ostvaruju i dio uštede iz njega. Što je plaća veća, veći je i doprinos pa će on u nekim slučajevima premašivati isplativost dodatka iz prvog stupa.
Prvi građani koji su stekli uvjete za odlazak u mirovinu iz oba mirovinska stupa pojavili su se tek prošle godine te je riječ o onima s beneficiranim radnim stažem. Ujedno su bili i prve žrtve nepravde, jer su ostali zakinuti za dodatak od 27 posto, za koliko su im mirovine bile manje u odnosu na radnike koji su samo godinu dana stariji.