Budite oprezni: Hrvatska udruga za zaštitu potrošača ima savjete za Crni petak
Crni petak, poznatiji kao ‘Black Friday’ dan je velikih sniženja koji je u posljednjih desetak godina prisutan i u Hrvatskoj. Ove godine pada na 29. studeni, a svoje porijeklo ima u Sjedinjenim Američkim Državama. Dan označava početak velikih božićnih kupovina, a zapravo se popusti protežu kroz cijeli studeni. Da ne nasjedaju na privlačne reklame i sve provjere prije kupovine, kupcima su poručili iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača (HUZP).
Studeni je prozvan Crnim mjesecom, iako je svima poznatiji Crni petak, posljednji petak u mjesecu studenom kada se očekuju veliki popusti uglavnom na odjeću, obuću i elektroničke uređaje. Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević istaknula je kako Crni petak u Hrvatskoj nije ni sličan onomu u Americi jer tamo vladaju iznimno veliki popusti, dok kod nas nije tako.
‘Potrošače često zavede euforija popusta’
– Tamo se zaista na Crni petak televizor ili nešto slično može kupiti za bagatelu pa kupcima onda vrijedi prespavati pred trgovinom. Scena histeričnih gužvi i naguravanja kod nas praktički nema, a i popusti su manji od onih američkih gdje sežu do 80 pa i 90 posto, objasnila je Knežević za N1.
Hrvatska udruga za zaštitu potrošača na svojim je stranicama objavila nekoliko korisnih savjeta prije početka groznice Crnog petka. Prvo su napomenuli da kupci trebaju dobro provjeriti cijene i popuste, jer su nedavna istraživanja pokazala da je gotovo 90 posto robe koja se prodaje tijekom Crnog petka imala jednaku ili manju cijenu prije Crnog petka, što znači da popusta zapravo nema i da potrošače često zavede euforija popusta.
Drugo i ne manje važno je da na svim proizvodima i kod fizičke i online kupnje, mora biti istaknuta snižena cijena, ali i najniža cijena u zadnjih 30 dana. Navedeno će potrošačima pomoći pri provjeri je li taj popust koji je istaknut pravi. Isto tako, objasnili su i što u slučaju povrata ispravne robe u prodavaonicu.
Postoji više od 6.000 lažnih stranica
– Kada je u pitanju povrat ispravne robe u prodavaonicu, niti jedan zakon nije obvezao trgovce da moraju uzeti natrag kupljeni proizvod i potrošaču vratiti novac ili zamijeniti za drugi proizvod. To je prepušteno isključivo dobroj volji i dobroj poslovnoj praksi trgovaca. Neki trgovci vraćaju novac, neki daju vrijednosne bonove za kupnju kod njih, a neki mijenjaju za neki drugi proizvod, a neki ništa od toga. Različite su prakse i u rokovima u kojima se roba može vratiti – negdje je to 7 dana, 14 dana ili 30 dana, ali sve to treba provjeriti u prodavaonici prije kupnje, naveli su.
Također, naveli su kako je prije internetske kupnje ključno provjeriti stranicu. Kazali su kako na internetu ima više od 6.000 lažnih stranica i da je prije online kupovine dobro provjeriti internetsku stranicu na besplatnom servisu iffy.cert.hr. U nastavku savjetuju kako je dobro pročitati neovisne recenzije i iskustva drugih kako bi saznali preporučaju li neku internetsku stranicu. Internetske prijevare sve su zastupljenije, a žrtve su vrlo često starije osobe, o čemu smo pisali ovdje.
– Važno je znati i da za sve proizvode kupljene na Crni petak vrijede odredbe zakona koje se odnose na materijalni nedostatak i jamstvo – uzmite i sačuvajte račun, jamstveni list i pazite ako kupujete produženo jamstvo – provjerite što to jamstvo pokriva i kako se aktivira, stoji na stranici HUZP-a pri čemu su pozvali kupce da se, ako uoče nepravilnosti, jave tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata RH.