Britanska studija tvrdi: Igranje društvenih igara može pomoći starijim osobama da očuvaju pamćenje

Luka Bumbak
26. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Osobe starije dobi trebale bi što više igrati društvene igre. Oni koji to redovito čine, zadržavaju svoje sposobnosti razmišljanja. Upravo to dokazuje novo istraživanja akademika Sveučilišta u Edinburghu. Oni su otkrili da su starije osobe, koje su u većoj mjeri počele igrati društvene igre u kasnijim godinama života, imale manju vjerojatnost pokazivanja pada u vještinama razmišljanja.

Društvena igra Rummikub

Društvena igra Rummikub | Foto: Pexels

Oni koji su redovito igrali društvene igre poput šaha i binga vjerojatnije su zadržali svoje sposobnosti razmišljanja, kaže studija objavljena u The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences. Ovo je dobra vijest jer to znači da se kroz zabavu može raditi i na zdravlju mozga.

Društvene igre imaju dokazane prednosti

Sveučilišni stručnjaci su prije nekoliko godina napravili istraživanje nad 1.091 osobom, a svi su bili rođeni 1939. godine. Opća kognitivna funkcija sudionika zabilježena je u dobi od jedanaest i 70 godina, a potom je proveden niz kognitivnih testova u dobi od 70, 73, 76 i 79 godina.

Ispitanici u dobi od 70 i 76 godina bili su upitani koliko često sudjeluju u aktivnostima kao što su kartanje, šah te bingo i križaljke. Prema dobivenim odgovorima, istraživači su pokušali utvrditi postoji li ikakva veza između igara koje su igrali i njihovih kognitivnih sposobnosti. Studija je dokazala da su oni, koji su počeli sve više igrati društvene igre u starijoj dobi, imali manju vjerojatnost pokazati opadanje u vještini razmišljanja. To je posebno vidljivo u pamćenju i brzini razmišljanja sudionika. Istraživači su zaključili da bi njihova otkrića mogla pomoći u utvrđivanju koje vrste aktivnosti mogu koristiti našim kognitivnim sposobnostima u starijoj dobi.

igranje Go
Zaigrali smo drevnu igru Go u knjižnici, a evo zašto je toliko zanimljiva i dobra za sve generacije

Posebno se ističe jedan tip igre

– Za one u 70-im godinama, ili starijima, igranje nedigitalnih igara može biti pozitivno ponašanje u smislu smanjenja kognitivnog pada, izjavio je dr. Drew Altschul, profesor na katedri psihologije na Sveučilištu u Edinbrughu.

U istraživanu se spominje igra Rummikub. Riječ je o igri s pločicama na kojima se nalaze brojevi u bojama, koji se slažu na stalke, poput igre Scrabble. Cilj je što prije potrošiti svoje pločice na način da složite niz brojeva u obliku skale ili grupu brojeva u istoj boji. Za igru je potrebna dobra koncentracija i kombinatorika. Sličan će učinak imati i Domino koji funkcionira na sličan način. Osim toga, za razmišljanje su dobre i igre poput bridža ili drevne igre Go, o kojoj smo pisali ovdje.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap