Bežovan: Mirovine iz I. i II. stupa su manje nego samo one iz I. stupa, to je ključan pokazatelj neuspjeha reforme
Sutra se u 10 sati održava zanimljiva rasprava o II. mirovinskom stupu. On je uveden 2002. godine, kada je ministar bio Davorko Vidović. Vidović i danas misli kako je to bio pametan potez, dok su glasovi ekonomista koji se s njime ne slažu sve glasniji.
Tema sutrašnje rasprave bit će problem II. mirovinskog stupa. Iako je uveden prije gotovo 20 godina, on je i dalje vruća tema i neminovni fokus rasprave kada se razgovara o mirovinama, mirovinskom sustavu, a prema nekim ekonomistima – općenito i Hrvatskom gospodarstvu.
Davorko Vidović: Koji bi to oblik mirovinske štednje bio uspješniji?
Ministar koji je proveo reformu, sadašnji politički tajnik SDP-a, Davorko Vidović, zadovoljan je. Tvrdi da je Hrvatska morala napraviti taj potez radi ublažavanja poteškoća mirovinskog sustava koji je do tada počivao na stupu međugeneracijske solidarnosti. Danas jednu četvrtinu sredstava koje bi smo u prošlom sustavu odvajali za međugeneracijsku solidarnost (I. stup), odvajamo u privatni fond kojim raspolažu mirovinski fondovi, iliti od milja ‘mirovinci’.
Više o tezama Davorka Vidovića o ovoj tematici možete pročitati ovdje.
Upravo će Davorko Vidović sutra braniti poziciju i opravdanost II. stupa, dok će palicu kritike preuzeti profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu Gojko Bežovan.
Bežovan: Korist od II. stupa izvukao je samo financijski sektor
Profesor s Pravnog fakulteta Gojko Bežovan ima potpuno drugačiji kut gledanja na II. mirovinski stup.
Smatra da je pristup u uvođenju mirovinske reforme u RH bio elitistički i nasilan, te da razmjeri uvođenja II. stupa nisu bili u potpunosti analizirani. Tada je, priznaje, u Hrvatskoj nedostajao i kadar koji bi mogao predvidjeti da uvođenje ovakvog oblika mirovinske štednje možda i nije najpametniji. Isti takav model predlagao se i primjerice Slovniji i Češkoj – no oni nisu pristali na njega.
Smatra kako je rezultat takve reforme da su mirovine iz kombiniranog sustava (I. + II. stup) manje nego da se štedjelo samo u I. stupu.
Eventualnu korist je izvukao financijski sektor, a usprkos tome što su naši mirovinski fondovi prema nekim pokazateljima među najuspješnijima u svijetu – tvrdi da je trošak uvođenja II. stupa premašio zaradu mirovinskih fondova, kako sustav čini neodrživim i ugrožava javne financije.
“Medije kod nas kontrolira kapital i ne dopušta se otvorena i argumentirana rasprava o učincima i ishodima privatizacije mirovinskog sustava. Dijalog relevantnih sugovornika ključna je pretpostavka pozitivnih promjena koja izostaju u našoj kolonijici”, napisao je.
Više o Bežovanovim tezama možete pročitati ovdje, a sutra će se svi zainteresirani akteri suočiti u velikoj raspravi o kojoj ćemo izvijestiti nakon završetka.