Čelnik udruge Tafel Deutschland Andreas Steppuhn rekao je da banke hrane u Njemačkoj moraju ograničiti pomoć zbog prevelike potražnje. Trenutno oko 1,6 milijuna siromašnih u Njemačkoj koristi usluge banaka hrane, a trećina njih je prisiljena obustaviti podjelu hrane ili uvesti liste čekanja. Također, 60 posto njih smanjilo je pakete.
Banke hrane u Njemačkoj prisiljene su ograničiti pomoć građanima zbog velike potražnje, rekao je čelnik udruge Tafel Deutschland Andreas Stepphun. Odvojeno istraživanje pokazuje da troškovi stanovanja sve više Nijemaca čine siromašnima. Broj građana koji traže pomoć porastao je od početka rata u Ukrajini u veljači 2022. za 50 posto, prema Andreasu Stepphunu.
Čak 60 posto banaka hrane je smanjilo pakete
Trenutačno oko 1,6 milijuna siromašnih u Njemačkoj koristi usluge banaka hrane, dodao je čelnik Tafel Deutschlanda, piše dw.com. Trećina banaka hrane prisiljena je s vremena na vrijeme obustaviti podjelu hrane ili uvesti liste čekanja, a 60 posto njih smanjilo je pakete, rekao je Andreas Steppuhn u članku Neue Osnabruecker Zeitunga, objavljenom krajem prošlog tjedna.
Objasnio je kako Banke hrane teško podmiruju snažnu potražnju budući da mirovine i plaće nisu pratile troškove života. Pozvao je političare da poduzmu odlučnije mjere kako bi se siromaštvo ublažilo. Istaknuo je da bi prijedlog kancelara Olafa Scholza o smanjenju poreza na dodanu vrijednost (PDV) na hranu mogao biti tek prvi korak na putu prema rješenju. Također, zbog visokih stanarina i povezanih troškova stanovanja više građana Njemačke je siromašno nego što se do sada pretpostavljalo, pokazalo je odvojeno istraživanje.
Prva hrvatska banka hrane u Zagrebu
Banka hrane postoje i u Hrvatskoj. Inače, to je neprofitna organizacija koja prikuplja hranu od donatora i distribuira ju humanitarnim organizacijama koje hranu dijele osobama u potrebi. Uloga banke hrane uključuje suradnju sa svim posrednicima u doniranju hrane, upravljanje IT sustavom za doniranje hrane, pronalaženje novih donatora, promoviranje doniranja hrane i drugo.
U zagrebačkoj Heinzelovoj ulici je s radom krenula prva banka hrane, a o tome smo pisali ovdje. Također, potpisani su ugovori za uspostave banke hrane i u Virovitičko-podravskoj županiji, Međimurskoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Požeško-slavonskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Karlovačkoj županiji.
Osim u Zagrebu, u veljači ove godine otvorena je i još jedna banka hrane u Hrvatskoj, o čemu smo pisali ovdje. Podsjetimo, kako bi se povećala količina donirane hrane, ali i smanjio otpad od hrane, Hrvatska će do 2028. godine nastaviti djelovati i otvarati nove banke hrane.