Bakina kuhinja: Punjena paprika na drugačiji način je idealan ručak za dva dana
Punjena paprika prava je asocijacija na ljeto kod kuće. Osim što je fina, možemo je jesti i drugi dan pa ne trebamo kuhati, što je uvijek super. Našu punjenu papriku modificirali smo upravo za tu svrhu, tako što smo punili i paprike i tikvice. Paprike smo pojeli prvi dan s pire krumpirom, a punjene tikvice drugi dan s tjesteninom. U smjesu nismo stavljali rižu, a u ostalim smo se stvarima manje-više držali tradicije naših baka.
Punjena paprika idealan je ljetni ručak za dva dana. Naše bake često su kuhale veće količine jela iz lonca, ali ona se ne bi posluživala drugi dan, nego bi se višak zamrznuo, kako se ne bi jelo isto dan za danom. Premda poštujemo ‘bakinu školu’, ne vidimo problem u tome da lonac prenoći u frižideru, jer ne moramo kuhati, a i ako je fino, repriza nimalo ne smeta. Uostalom, poigrati se možemo s različitim prilozima.
Punjenu papriku upravo smo prilagodili dvodnevnoj konzumaciji. Nismo stavili rižu u smjesu od mesa, jer su vrućine pa dugo stajanje i podgrijavanje riže nije preporučljivo. Također, nismo punili babure, nego roge i tikvice. Tako smo roge jeli prvi dan, a tikvice drugi dan. I prilog je bio drugačiji, pire krumpir uz roge i šarena spiralna tjestenina uz punjene tikvice. Iskreno, kao da smo jeli dva potpuno različita jela, jedno klasično tradicionalno, s jakim mirisom bakine kuhinje, a drugo nešto laganije i modernije, unucima možda i draže.
Sada kada smo pojasnili da su naše punjene paprike zapravo punjene roge i tikvice, bez riže u mesnoj smjesi, možemo krenuti na pripremu. Naravno, možete koristiti babure ili ostalo povrće po izboru. Osobno preferiramo roge, jer lakše ‘padnu’ na želudac.
SASTOJCI:
- 500 do 700 grama mljevenog mesa
- 6 većih roga
- 3 tikvice
- 250 ml pasirane rajčice
- komad pancete ili kože od špeka
- velika glavica crvenog luka
- dva režnja češnjaka
- malo ulja
- malo brašna
- začini (sol, papar, peršin, crvena paprika…)
PRIPREMA:
Najprije pripremite i operite paprike i tikvice. Paprike odrežite uz peteljku te ih pažljivo nožem ili žličicom očistite od sjemenki. Tikvice ostavite neoguljene ako su domaće, prepolovite ih i lagano izdubite žličicom. Višak koji vam ostane, možete, ali i ne morate koristiti u smjesi s mesom za punjenje povrća. Mi ovoga puta to nismo napravili, ali smo meso tikvice iskoristili za večeru. Sada je vrijeme za pripremu mljevenog mesa. Koristili smo ono juneće od plećke, ali može i miješano svinjeće ili neko po vašem izboru. Mesu smo dodali sitno sjeckani crveni luk i češnjak, crvenu slatku mljevenu papriku, dvije žlice ulja, list peršina, sol i papar. Po želji možete dodati ljute papričice i ostale začine koje volite, poput majčine dušice ili bosiljka. Sve dobro promiješajte i povežite.
Na malo ulja kratko prepržite komad pancete ili kožu špeka pa izvadite. Na ulje dodajte par žlica brašna, popržite pa podlijte pasiranom rajčicom i vodom, kao kada kuhate paradajz juhu. Dok umak ne zakuha, stignete napuniti paprike i tikvice mesom i jedno po jedno ubacivati u lonac. Kada ste ubacili sve punjene paprike i polovice tikvica, od viška mesa, ako vam je ostalo smjese, napravite ćufte. Ubacite i njih, skupa s onim komadom pancete ili kože od špeka. Sve zajedno možete još malo posoliti i popariti pa kuhati na lagano oko sat i pol do dva.
Uz prilog poslužite pire krumpir ili nešto po vlastitom izboru. Kako smo već rekli, punjene roge izvrsno su se sljubile s pireom, dok je uz preostali umak s punjenim tikvicama drugi dan savršeno pasala tjestenina.
Sve recepte iz Bakine kuhinje možete pogledati ovdje.