Baka koristila kamen kao držač vrata, a nakon što je umrla otkriveno da vrijedi milijun eura

Jasmina Grgurić Zanze
14. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Starija Rumunjka desetljećima je koristila kamen kao držač vrata, a da nije bila svjesna koliko je dragocjen. Riječ je o jednom od najvećih primjeraka jantara na svijetu. Da u rukama drži jantar težak tri i pol kilograma shvatio je umirovljeničin rođak nakon njezine smrti. Vrijednost kamena procijenjena je na milijun eura, a proglašen je nacionalnim blagom te se nalazi u muzeju Buzau.

Jantar | Ilustracija: Pixabay

Jantar | Ilustracija: Pixabay

Jedna starija žena u Rumunjskoj nije bila ni svjesna da kod kuće ima dragocjeni kamen. Koristila ga je desetljećima kao držač vrata, a nakon njezine smrti otkriven je i proglašen nacionalnim blagom. Riječ je o velikom grumenu jantara, teškom 3,5 kilograma i vrijednim milijun eura.

Jedan od najvećih primjeraka jantara na svijetu

Vrijednost kamena nisu primijetili čak ni lopovi koji su provalili u njezin dom. U potrazi za dragocjenostima, previdjeli su pravo blago koje im je bilo pred očima, rekli su članovi obitelji za list El Pais, prenosi zimo.dnevnik.hr. Kamen je nađen u koritu potoka u mjestu Colti, gdje je živjela starica. Rođak, koji je nakon smrti starice naslijedio i kamen, posumnjao je da bi mogao biti vrijedan. Komad je prodan rumunjskoj državi, nakon čega je klasificiran kao nacionalno blago i prebačen u muzej Buzau.

– Njegovo otkriće od velikog je značaja i na znanstvenoj i na muzejskoj razini, rekao je ravnatelj muzeja, Daniel Costache. Istaknuo je da taj komad predstavlja jedan od najvećih pronađenih primjeraka jantara na svijetu.

Primjerak star između 38,5 i 70 milijuna godina

Stariji čovjek doznao da ima sat vrijedan preko tri milijuna kuna, pao na pod od uzbuđenja

Stručnjaci u Povijesnom muzeju u Krakowu u Poljskoj dobili su zadatak proučavati ovaj veliki primjerak jantara. Analizom su potvrdili da je jantar autentičan i procijenili njegovu starost između 38,5 i 70 milijuna godina. Rumunjska, posebice okrug Buzau, bogata je nalazištima jantara.

Jantar te regije, koji se nalazi u mnogim nijansama od žuto-crvene do crne, sadrži fosilne ostatke insekata, gmazova i drugih stvari. Prirodni rezervat na tom području štiti ta nalazišta jantara, koja su od znanstvene i kulturne važnosti. Stari rudnik Stramba, nekoć glavni izvor jantara početkom 20. stoljeća, zatvorio je rumunjski komunistički režim jer se smatrao nerentabilnim, iako je ostao dio povijesne baštine jantara tog područja, piše Zimo.

Ovo nije prvi takav slučaj da je nakon smrti starije osobe otkrivena dragocjenost u kući. Tako je jedna umirovljenica u kuhinji držala sliku koja vrijedi 44,4 milijuna kuna, o čemu smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap