Hrvatska je vrlo vjerojatno među najuspješnijim zemljama EU što se tiče epidemioloških napora da se zaustavi širenje koronavirusa. Nacionalni stožer pobrao je simpatije javnosti, a posljednje brojke pokazuju da nemamo nekontrolirani rast novooboljelih. Koju ocjenu biste dali vladajućima?

Foto: Ministri Vili Beroš i Davor Božinović | Youtube screenshot
Prema jednom istraživanju Sveučilišta u Oxfordu od prošlog tjedna, Hrvatska ima najrestriktivnije mjere u svijetu u odnosu na broj zaraženih koronavirusom.
Prvi slučaj zabilježili smo 25. veljače, a 6. ožujka smo proglasili opasnost od epidemije. Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je pandemiju 11. ožujka, a virus je već tada bio raširen u većini svjetskih zemalja.
Nacionalni stožer civilne zaštite je dva puta dnevno izlazio s najnovijim informacijama, uporno ponavljajući osnovne upute za zaštitu. Zatim su u manje od deset dana donijeli niz restriktivnih mjera:
- Zatvaranje škola i vrtića (16. ožujka)
- Zatvaranje granice, zabrana rada kafića (19. ožujka)
- Zatvaranje igrališta (20. ožujka)
- Ograničenje kretanja, obustava javnog prometa (21. ožujka)
- Zabrana rada tržnica (22. ožujka
- Zabrana napuštanja prebivališta (23. ožujka)
Utjecaj svih tih mjera na broj novooboljelih treba gledati s vremenskim odmakom od barem tjedan dana zbog prosječnog vremena inkubacije virusa, a prema svemu sudeći – brojke pokazuju da smo, u odnosnu na brojne druge razvijene zemlje, s mjerama krenuli poprilično rano i da one funkcioniraju.

Foto: Lijevo je Hrvatska, broj zaraženih raste linearno. Desno imamo ukupan broj zaraženih u svijetu gdje je rast eksponencijalan | koronavirus.hr, worldometers.info
Stoga vas pitamo kako biste ocijenili vladajuće (Vladu, Nacionalni stožer civilne zaštite) što se tiče povučenih poteza oko epidemije koronavirusa?