[ANKETA] Jeste li za uvođenje eura? Počelo prikupljanje potpisa za referendumsku inicijativu
Vlada je već ranije najavila kako planira uvesti euro kao službenu valutu već od 2024. godine. Desniji dio oporbe se tomu protivi i jučer je počelo prikupljanje potpisa za organizaciju referenduma – hoćete li dati svoj potpis i kako vi gledate na uvođenje eura?
Logika vlade je jasna – Hrvatska je pristupanjem Europskoj uniji potpisala međunarodni sporazum prema kojem smo se kad-tad obvezali uvesti euro kao službenu valutu. Posljednjih nekoliko godina se ubrzano radi po tom pitanju, a vlada vjeruje kako će sve biti spremno u 2024. godini kada je planirana zamjena kune i eura. Već sredinom iduće godine bi trebali imati dvojno praćenje cijena, plaća i mirovina koje će biti iskazane u obje valute.
Suverenisti prikupljaju potpise za referendumsku inicijativu ‘Zaštitimo hrvatsku kunu’
Međutim, ako se pita desniji dio oporbe, do toga uopće neće doći. Suverenisti su jučer počeli prikupljati potpise za referendumsku inicijativu ‘Zaštitimo hrvatsku kunu’, a cilj im je, kako kažu, hrvatskom narodu omogućiti da sami odluče o vlastitoj novčanoj valuti, donosi Jutarnji list. Ako dođe do referenduma, građani će se izjasniti žele li da u Ustav RH uđe odredba koja glasi da je novčana jedinica Republike Hrvatske kuna koja se dijeli na 100 lipa i da odluku o promjeni novčane jedinice donose birači na referendumu.
“Ovo pitanje predstavili smo prije mjesec dana i u tih mjesec dana niti jedan pravni ili ustavno-pravni stručnjak nije ga kritizirao. Dugo smo se pripremali i smatramo da je konkretno i dobro napravljeno te ne ulazi u sukob s međunarodnim ugovorima koje je Hrvatska potpisala s Europskom unijom”, rekao je Marko Milanović Litre, predsjednik organizacijskog odbora i zastupnik u Hrvatskom saboru (Suverenisti).
Potpise će prikupljati na više od 300 lokacija u Hrvatskoj. Suverenisti se, inače, protive uvođenju eura:
“Euro se u ovom trenutku pokušava uvesti nasilno, neispitivajući javno mnijenje građana i to želimo promijeniti (…)
Iako ne skirvamo svoje otpore prema uvođenju službene novčane valute eura, smatramo da hrvatski narod treba odlučiti, a ako odluči na drugom referendumu koji će se trebati održati nakon što ovaj prođe da žele euro, mi tu ne možemo ništa, to je volja hrvatskog naroda, ali učinit ćemo sve što možemo da to spriječimo”, kazao je Milanović Litre.
Ministarstvo objavilo koliko potpisa moraju skupiti
Ministarstvo pravosuđa i uprave priopćilo je u nedjelju kako je u registru birača na dan 24. listopada u 00:00 sati upisano ukupno 3.688.671 hrvatskih državljana s prebivalištem u RH i da je potreban broj valjanih potpisa za održavanje referenduma 368.867.
Referendumsko pitanje, ako do njega dođe, će glasiti:
Referendumsko pitanje
Jeste li za to da se u Ustav Republike Hrvatske unese odredba koja glasi: „Novčana jedinica Republike Hrvatske jest kuna, koja se dijeli na stotinu lipa. Odluku o promjeni novčane jedinice u Republici Hrvatskoj donose birači na referendumu.
Na zadnjem referendumu prikupljeno 740 tisuća glasova, vlada reterirala
Posljednja uspješna referendumska inicijativa bila je protiv produljenja dobne granice za mirovinu na 67 godina. Građani su tada skupili 740 tisuća potpisa, ali do referenduma nije došlo jer je vlada reterirala od zakonskih izmjena i u novi Zakon o mirovinskom osiguranju uvrstila sve što su sindikati tražili.
Ostaje za vidjeti koliko će se potpisa prikupiti u sljedeća dva tjedna, a ako bude više od 368.867, pred nama je vrlo vjerojatno referendum o monetarnoj budućnosti Hrvatske.