Aktuari rade u mirovinskom osiguranju: Znate li čime se točno bave?
Postoje zanimanja za koja rijetko tko zna, a ona su izrazito bitna za sve nas. Jedno od takvih je posao aktuara koji rade u djelatnosti osiguranja i mirovinskog osiguranja. Aktuari se bave problemima financijske neizvjesnosti i rizika. Pri tome koriste matematičke metode teorije vjerojatnosti, statistike i financijske matematike.
Aktuar je stručnjak koji se bavi problemima financijske neizvjesnosti i rizika koristeći matematičke metode teorije vjerojatnosti, statistike i financijske matematike. Posao aktuara uključuje analizu podataka iz prošlosti, procjenu postojećih rizika i razvoj modela za projekciju budućih događaja. Najviše aktuara zaposleno je u djelatnosti osiguranja i mirovinskog osiguranja.
Brinu o financijskoj stabilnosti milijuna ljudi
Aktuari rade na razvoju osigurateljnih proizvoda, kalkulaciji premije osiguranja, određivanju osigurateljnih pričuva, upravljanju imovinom i obvezama te drugim poslovima važnima za poslovanje društava za osiguranje. Aktuarska znanja nužna su i državnim tijelima nadležnim za nadzor nad poslovanjem društava za osiguranje i mirovinskih fondova.
– Aktuarska analiza demografskih kretanja pučanstva i kretanja u gospodarstvu nužna je kod dugoročnog planiranja državnih izdataka za troškove obrazovanja, mirovina, zdravstva, transporta i drugih usluga. Osim matematičkog znanja, aktuaru je potrebno dobro razumijevanje ekonomije, stoji na stranicama Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
Osim poznavanja ekonomije, aktuar treba znati prakse i zakon države u kojoj radi, demografska i financijska kretanja te imati vještine komunikacije kako bi svoje rezultate mogao prenijeti osobama koje nemaju aktuarska znanja. Na taj način aktuari zapravo brinu o financijskoj stabilnosti milijuna ljudi u svijetu.
Aktuari u mirovinskom osiguravajućem društvu
Mirovinsko osiguravajuće društvo mora imati jednoga neovisnog aktuara. Aktuar mirovinskog osiguravajućeg društva supotpisuje plan poslovanja društva, godišnji plan i završni račun društva u dijelu koji se odnosi na mirovine koje društvo isplaćuje, aktuarski statistički izvještaj, izvještaj o sredstvima tehničkih pričuva, pravila mirovinskih programa. On obavlja i druge poslove u kojima se primjenjuje matematika osiguranja, stoji u Zakonu o mirovinskim osiguravajućim društvima i isplati mirovina.
Njihova profesija u Hrvatskoj ni u svijetu nije poznata prosječnom stanovniku upravo zato što ih nema mnogo. S druge strane, broj zaposlenih u nekim zanimanjima u Hrvatskoj u posljednje vrijeme raste, a slučaj je to s trgovinom, građevinom i prerađivačkom industrijom, o čemu možete pročitati ovdje.