Hrvatska bilježi rekordnu zaposlenost, radnika prvi put više od 1,6 milijuna od 2012.
Prema najnovijim podacima za srpanj, Hrvatska je prvi put u posljednjih sedam godina premašila brojku od 1,6 milijuna zaposlenih. Rekordna je to brojka još od 2012. godine otkada su dostupni podaci. Ovakav skok pripisuje se gospodarskom rastu, ali i pojačanoj potražnji za radnicima u turizmu i građevinarstvu.
Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u srpnju je bilo zaposleno 1.600.405 osoba. Od toga je muškaraca nešto više, 844.580 naspram 755.825 radnica.
Iako je riječ o rekordnom broju zaposlenika od siječnja 2012. godine, otkako su dostupni podaci, rast nije velik te iznosi 0,4 posto više nego u lipnju i 2,4 posto više nego u lanjskom srpnju. Da nije riječ samo o sezonskim poslovima, govori i podatak da su pozitivne godišnje stope rasta broja osiguranika kontinuirano prisutne još od sredine 2015. godine.
Najveći porast radne snage dogodio se u turizmu i ugostiteljstvu, a tomu, između ostaloga, može pogodovati i smanjenje rada na crno, jer sve više poslodavaca prijavljuje svoje radnike i uplaćuje im doprinose. Sezonsko zapošljavanje tako zasebno bilježi rast od 3,4 posto, što znači da imamo preko četiri tisuće radnika u tom sektoru više.
Pad od 2,4 posto u srpnju bilježi obrazovni sustav u odnosu na lipanj, no promjena se očekuje već idućeg mjeseca s početkom školske godine. Ove godine najveći rast broja zaposlenih dogodio se u građevinskom sektoru. Građevinara je tako 114.438, odnosno 7,5 posto više na godišnjoj razini.
Ipak, ovakvo povećanje neznatno je ako uzmemo u obzir da Hrvatska sa 1,23 milijuna umirovljenika ima gotovo izjednačen omjer umirovljene i radne snage. Posljednjih mjeseci on je povoljniji tek za 0,3 posto, što se može pripisati turizmu.
Isto tako, u prvoj polovini ove godine broj umirovljenika koji su se vratili na tržište rada porastao je za oko 6.000 te ih je trenutno ukupno više od 11 tisuća.