Znate li iz kojih se zemalja ne oporezuju mirovine? Donosimo sve informacije

Ana Kanazir
3. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

Mirovina koju je osoba stekla izvan Hrvatske može i ne mora biti oporeziva, a sve ovisi o tome ima li Hrvatska potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s državom iz koje se prima mirovina, kao i o prebivalištu ili boravištu osobe. Hrvatska je navedeni ugovor potpisala sa 70-ak zemalja, ali se mirovine iz samo 11 zemalja ne oporezuju. Točnije, mirovine koje hrvatski porezni rezidenti ostvaruju iz Belgije, Kanade, Kine, Luksemburga, Makedonije, Maroka, Mauricijusa, Njemačke, Omana, Poljske i San Marina ne oporezuju se u Hrvatskoj.

Zbrajanje centi koji se nalaze na novčanica eura

Novac | Foto: mirovina.hr

Mirovine osoba koje imaju prebivalište, boravište ili rade u Hrvatskoj, stručno nazvanima hrvatski rezidentni, a koje su mirovinu ostvarile u inozemstvu, iste se smatraju primicima od nesamostalnog rada i oporezuju se na način koji je propisan za ove inozemne mirovine. One se ne oporezuju jedino u slučaju kada postoji ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s državom koja umirovljeniku isplaćuje mirovinu, a takvih je, u našem slučaju, 11.

Euri
Želite novčanu pomoć, a primate inozemnu mirovinu? Evo što morate napraviti

Inozemnu mirovinu je potrebno prijaviti

Umirovljenici koji ostvaruju mirovinu iz inozemstva, bez obzira oporezuje li se ista ili ne, obvezni su podnijeti prijavu za upis u registar poreznih obveznika na obrascu RPO. Ova prijava se podnosi ispostavi Porezne uprave nadležnoj prema njihovom prebivalištu ili uobičajenom boravištu u roku od osam dana od dana početka ostvarivanja primitaka. To mogu učiniti i njihovi opunomoćenici.

Uz obrazac RPO obvezni su priložiti i vjerodostojne isprave o ostvarenom dohotku, odnosno primitku, kao što su rješenje ili potvrda o mirovini, bankovni izvod za račun na koji je izvršena uplata mirovine i drugo, navodi se na stranici e-građani.

Bez obzira koliku mirovinu primali i neovisno o tome je li ona zbog svoje male visine neoporeziva, hrvatski porezni rezidenti koji ostvaruju mirovinu iz inozemstva dužni su ju prijaviti. Inozemna mirovina se treba prijaviti i kako bi se dobio dodatak, a kako se to radi smo pisali u ovom tekstu.

Računanje eura
Kako će se od 1. siječnja oporezivati mirovine: Neki umirovljenici plaćat će 45 eura godišnje

Popis zemalja iz kojih su mirovine neoporezive

Mirovine koje su Hrvati stekli u Belgiji, Kanadi, Kini, Luksemburgu, Makedoniji, Maroku, Mauricijusu, Njemačkoj, Omanu, Poljskoj i San Marinu nisu oporezive. Tome je tako zbog odredbi ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i tih država, piše Faktograf.hr.

Treba napomenuti i kako se od 1. siječnja ne oporezuju mirovine u iznosu do 560 eura, a svi koji ostvaruju više od toga iznosa porez moraju platiti. Primjerice, u gradu Zagrebu prosječnog će umirovljenika porez na dohodak koštati oko 45 eura godišnje, o čemu smo pisali ovdje.

Najviše hrvatskih umirovljenika prima mirovine iz Švicarske, Poljske, Kanade, Makedonije, Češke, Slovačke, Mađarske, Quebeca (kanadska pokrajina), Liechtensteina, Španjolska, Bugarska, Malta i Koreja, a iznosi se bitno razlikuju, o čemu možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap