Želite znati kako se dobiva njemačka mirovina? Za vas su ovi savjetodavni dani
Savjetodavne dane, za građane koji su bili ili su još uvijek zaposleni u Njemačkoj, organizira Zavod za mirovinsko osiguranje. Prilika je to da doznate kako se ostvaruje njemačka mirovina, ali i ostala prava iz njemačkog mirovinskog osiguranja. Iz Njemačke u Hrvatsku stiže najveći broj stranih mirovina, njih gotovo polovina, a u prosjeku iznose više od 420 eura po korisniku za dio radnog staža.
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje s mirovinskim osiguranjem iz SR Njemačke organizira Međunarodne savjetodavne dane. Savjetodavni dani održat će se u Zagrebu 15. i 16. listopada od 9 do 16 sati te 17. listopada od 9 do 13 sati u prostorijama Središnje službe na adresi Antuna Mihanovića 3. Događanje je namijenjeno za osiguranike koji su zaposleni, odnosno samozaposleni ili su bili zaposleni u SR Njemačkoj, ako žele znati kako se ostvaruje njemačka mirovina.
– Ovim putem pozivamo sve zainteresirane osiguranike da dođu na savjetodavne dane na kojima će savjetnicima moći postavljati pitanja vezana uz ostvarivanje prava iz njemačkog sustava mirovinskog osiguranja te saznati informacije o trajanju postupka ostvarivanja prava, kao i o načinu i postupku isplate mirovine iz SR Njemačke. Građani se mogu najaviti i dogovoriti termin putem telefona 01 4595 329 ili e-pošte [email protected]. Napominjemo da je na savjetovanje potrebno donijeti dokumentaciju o mirovinskom osiguranju i osobnu iskaznicu ili putovnicu, obavijestili su iz HZMO-a.
Kada je riječ o mirovinama koje u Hrvatsku stižu iz inozemstva, Njemačka uvjerljivo prednjači. Upravo iz ove zemlje pristiže najviše stranih mirovina, njih više od 80.000. Korisnici njemačkih mirovina ovdje tako čine gotovo polovinu svih primatelja inozemnih primanja u starosti. Po jednom umirovljeniku, riječ je o godišnjem iznosu od 5.098 eura, odnosno 424 eura mjesečno. O uplatama iz drugih zemalja više možete pročitati ovdje.
Kada pak govorimo o isplatama hrvatskih mirovina u inozemstvo, onda su stvari ipak malo drugačije. Naime, najviše naših mirovina odlazi u Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, njih ukupno više od 126.000. To je i logično zbog rada na području cijele Jugoslavije do početka Domovinskog rata. Međutim, ove zemlje u stopu prati Njemačka s više od 15.000 mirovina koje stižu našim umirovljenicima u toj zemlji, o čemu smo pisali ovdje.