Želite dio mirovine iz drugog stupa odmah? Evo kako do 20 posto jednokratne isplate

Jasmina Grgurić Zanze
19. listopada 2024.
Mirovine
A- A+

Novim pravilnikom Hanfe reguliran je način jednokratne isplate dijela mirovine iz drugog stupa. Građanima koji idu u mirovinu od ove godine omogućeno je da u gotovini odmah dobiju 20 posto ukupne štednje. Dotad je taj udio bio 15 posto, a za ovu opciju odlučivali su se gotovo svi novi umirovljenici, čime bi budžet popunili za prosječnih 5.000 eura. Ipak, treba paziti na iznos osnovne mirovine iz prvog stupa, kao i na činjenicu da će vam zbog ovog keša mirovina biti manja.

Stariji muškarac drži novac u rukama

Umirovljenik s mirovinom | pexels

Građani koji pri odlasku u mirovinu uzimaju i isplatu iz drugog mirovinskog stupa, od ove godine mogu dobiti veću jednokratnu isplatu. Jednokratna isplata dijela mirovine povećala se s dosadašnjih 15 na 20 posto. To znači da novi umirovljenici mogu u kešu dobiti petinu svoje mirovine iz drugog mirovinskog stupa.

Kako ugovoriti jednokratnu isplatu u visini od najviše 20 posto od ukupno primljene doznake iz obveznog mirovinskog fonda za isplatu mirovine, ovih je dana novim pravilnikom regulirala i Hanfa. O načinu isplate mirovine mirovinsko osiguravajuće društvo podatke razmjenjuje s Regosom.

Osnovna mirovina ne smije biti manja od najniže

euro
Najniža mirovina 374 eura za čak 30 godina staža, prima je svaki četvrti umirovljenik

Društvo je dužno prije sklapanja ugovora o isplati mirovine s djelomičnom jednokratnom isplatom zaprimiti R-POD obrazac REGOS-a koji, između ostalog, sadrži podatak o tome je li osiguranik ostvario pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu osnovnu mirovinu, datum ostvarivanja tog prava kao i datum rješenja Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o ostvarenju prava. Potreban je i podatak je li osiguranik ostvario pravo na isplatu djelomične jednokratne isplate, u novom pravilniku navodi Hanfa.

Međutim, ovdje leži i jedna caka. Osnovna mirovina, odnosno mirovina iz prvog stupa uz koju se isplaćuje i mirovina iz drugog stupa, ne smije biti manja od najniže mirovine. Da bi građanin mogao povući do 20 posto jednokratne isplate, mirovina mu mora biti veća od najniže. Kako se računa najniža mirovina, možete pogledati ovdje. Ako je ovaj uvjet ispunjen, sklapa se ugovor o mirovini, umanjenoj za iznos jednokratne isplate.

‘Mamac’ koji koriste gotovo svi novi umirovljenici

Gotovo svi osiguranici dosad su koristili opciju da dio mirovinske štednje dobiju odmah na ruke. Krajem prošle godine, kada se moglo odmah dobiti 15 posto štednje, u prosjeku je bila riječ o iznosu od oko 5.000 eura, o čemu smo pisali ovdje. Iz oba mirovinska stupa mirovinu prima gotovo 19.600 umirovljenika.

Osnovna mirovina im u prosjeku iznosi 765 eura, uz što još dobivaju prosječnih 100 eura iz drugog stupa. Ove mirovine rezultat su visokih plaća, ali i natprosječnih godina radnog staža, zbog čega su isplative starijim građanima. Njihov broj i dalje je premalen u odnosu na ukupan broj korisnika, ali izjednačavanje dodatka i akumuliranje uplata polako mijenja taj trend. Upravo jednokratna isplata dijela mirovine služi kao ‘mamac’ za drugi stup.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap