Zavod za mirovinsko u petak će isplatiti još jednu naknadu; evo tko ostvaruje pravo
Isplata nacionalne naknade za starije osobe u iznosu od 150 eura počinje u petak. Korisnika je u posljednjih godinu dana i više nego dvostruko više, trenutačno gotovo 18.000. Riječ je o građanima starijima od 65 godina bez prihoda, najčešće ženama. Ako vam supružnik, primjerice, ima 600 eura mirovine, a vi nemate prihode, možete se u HZMO-u prijaviti za ovu mjesečnu pomoć, uz još neke uvjete.
Isplata nacionalne naknade za starije osobe počinje u petak, 17. siječnja 2025. godine, objavio je jutros Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje. Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 17.849 osoba, za što je iz državnog proračuna osigurano oko 2,6 milijuna eura. Većina korisnika ove pomoći su žene, njih čak 80 posto koje u starosti žive bez mirovine. Inače, prosječna mirovina iznosi 553 eura, a 26 posto umirovljenika preživljava od najniže mirovine od svega 395 eura, o čemu smo pisali ovdje.
Prije godinu dana bilo je svega 7.278 korisnika ove pomoći. Nakon izmjena Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe brojka je iz mjeseca u mjesec rasla pa se dosada i više nego udvostručila. Pritom je vidljivo da je mjera obuhvatila sve više žena u starosti, jer je njihov udio u ovoj pomoći porastao sa 65 na 80 posto.
Suprug ima do 600 eura, a vi ništa? Imate pravo
Nacionalna naknada za starije osobe iznosi 150 eura mjesečno. Pravo imaju državljani stariji od 65 godina, s prebivalištem od najmanje deset godina u Hrvatskoj. Uvjet je da ne primaju mirovinu i da ne rade. Prihod članova kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini po članu mjesečno ne smije prelaziti 300 eura. Ako primjerice suprug ima mirovinu do 600 eura, a supruga nema prihode, ona ostvaruje pravo na nacionalnu naknadu za starije. Ipak, neće je dobiti automatski, nego se mora prijaviti u HZMO.
Nadalje, korisnik nacionalne naknade za starije ne može ujedno biti i korisnik zajamčene minimalne naknade ni biti smješten u domu prema propisima o socijalnoj skrbi. Uvjet je i da nije sklopio ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju kao primatelj, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.
Može se izabrati umjesto mirovine ili socijalne pomoći
Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka tog prava. Naime, postoje slučajevi u kojima je nacionalna naknada starijim građanima isplativija i od mirovine i od socijalne pomoći, za koju treba ipak ispuniti neke dodatne uvjete. Premda najniža mirovina za 15 godina staža iznosi više od nacionalne naknade, postoje poljoprivredne, kao i obrtničke mirovine ispod toga iznosa.
– Napominjemo da se zahtjev za nacionalnu naknadu može podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, navode iz Zavoda za mirovinsko osiguranje.