Zatvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi: Pogledajte koji sve postoje, ali i u koje je najbolje ulagati
Dobrovoljni mirovinski fondovi dijele se na otvorene i zatvorene. U otvorenim mirovinskim fondovima mogu štedjeti svi građani, dok su zatvoreni rezervirani za zaposlenike ili članove pokrovitelja fonda, koji može biti poslodavac. Fondovi zatvorene prirode sa sobom nose neke od pogodnosti, kako za zaposlenika, tako i za poslodavca. Imamo 21 zatvoreni fond, a svaki posluje na svoj način, s oređenim prinosima. Tako, najbolje stoji fond HEP-a s obzirom na neto imovinu, dok je gledano po prinosima najbolji ZDMF Hrvatskog liječničkog sindikata, prema podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA).
Dobrovoljni mirovinski fondovi, koji broje 443.012 članova i 1,3 milijardi eura ukupne neto imovine pod upravljanjem na kraju 2023. godine, dijele se na otvorene i zatvorene. Za razliku od otvorenih, zatvoreni mirovinski fondovi (ZDMF) jamče dodatne pogodnosti svojim članovima čime se realizira dodatni poticaj zaposlenicima, ali i dodatni motiv za ostanak na određenom radnom mjestu. Podjednako važan je i podatak da se osnivanjem zatvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova osiguravaju određeni benefiti poslodavcu, odnosno pokrovitelju Fonda.
Uplate doprinosa poslodavca u dobrovoljni mirovinski fond i opcija dogovora poslodavca s društvom za upravljanje dobrovoljnim fondom o plaćanju nižih naknada u odnosu na otvorene dobrovoljne mirovinske fondove su samo neke od spomenutih prednosti ZDMF-a. Iako se može reći kako Hrvatska kaska za inozemstvom, polako i sigurno i kod nas mirovinski fondovi zauzimaju vodeća mjesta čime se pozicioniraju kao neizostavni sudionici financijskih tržišta.
Prednosti za zaposlenike i poslodavce
Zatvoreni dobrovoljni mirovinski fondovi omogućuju zaposlenicima bolja mirovinska primanja, što poslodavcima ide pod poreznu olakšicu. Prije svega, ovim se načinom motiviraju odani i odlični zaposlenici, ali time se i poslodavcima ne oporezuje taj novac. U slučaju da poslodavac uplaćuje do od 55,36 eura mjesečno ili 796,34 eura godišnje za svoje zaposlenike, taj novac spada u porezno priznati trošak poslodavca. Ukratko, to čini manju osnovicu za obračun poreza na dobit, a tu pogodnost mogu koristiti obrti, samozaposleni, malo kompanije, ali uglavnom ih koriste velike korporacije.
Važna informacija za poslodavce je ta da zaposlenicima ne moraju uplaćivati novac isključivo kroz ZDMF. Sredstva im mogu uplatiti u otvorene dobrovoljne mirovinske fondove jer će i tako moći ostvariti porezne olakšice. Bitna razlika je ta da će članovi ZDMF-a ostvariti pravo na dodatne poticaje uplatama poslodavca, odnosno pokrovitelja fonda. S druge strane, sami članovi zatvorenih fondova na ovaj način štede za budućnost, a u svakom trenu mogu dobiti uvid na izvješća i stanje.
Popis zatvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova
- ARENA MUDRA MIROVINA ZDMF
- Auto Hrvatska ZDMF
- AZ A1 ZDMF
- AZ Dalekovod ZDMF
- AZ HKZP ZDMF
- AZ Treći horizont ZDMF
- AZ ZABA ZDMF
- AZ Zagreb ZDMF
- CROATIA OSIGURANJE ZDMF
- ZDMF HAC
- ZDMF HEP grupe
- ZDMF FINE
- Cestarski ZDMF
- Erste ZDMF
- NESTLE ZDMF
- POLICIJSKI ZDMF
- POŠTA ZDMF
- ZDMF Ericsson Nikola Tesla
- ZDMF Hrvatskog liječničkog sindikata
- ZDMF Raiffeisen
- ZDMF HT Grupe
Neto imovina ZDMF-ova
Sagledavajući iznose realizirane u siječnju 2023. godine, od 21 zatvorenog dobrovoljnog mirovinskog fonda, u pet najboljih se svrstavaju: ZDMF HEP grupe, ZDMF HAC, AZ ZABA ZDMF, AZ HKZP ZDMF i CROATIA OSIGURANJE ZDMF. Svi sljedeći iznosi su izraženi u tisućama eura.
Zasigurno najveći iznos ima ZMDF HEP grupe s 33.406 eura, a slijedi ga ZDMF HAC s 26.135 eura, a zatim AZ ZABA ZDMF s 23.427 eura, prema podacima Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA). Njima treba dodati i AZ HKZP ZDMF s 12.940 eura i CROATIA OSIGURANJE ZDMF s 10.969 eura.
Što se tiče njihovog udjela, ZDMF HEP grupe ima 17,95 posto, ZDMF HAC 14,04, posto, AZ ZABA ZDMF 12,59 posto, AZ HKZP ZDMF 6,95 posto i CROATIA OSIGURANJE ZDMF s 5,89 posto. Oni, sveukupno čine više od polovice udjela zatvorenih dobrovoljnih mirovinskih fondova, preciznije izraženo, čak 57,42 posto.
Podaci o mjesečnim promjenama
Budući da je riječ o podacima iz siječnja 2023. godine, podaci o mjesečnim promjenama se nimalo ne razlikuju od onih koji se odnose na promjene od početka godine. Pet najboljih ZDMF-ova, od kojih je ZDMF HEP grupe definitivno najjači, u obje kategorije, mjesečnoj i onoj pod početka godine imaju identične brojke. U mjesečnoj promjeni ZDMF HEP grupe bilježi 853 u brojčanoj, odnosno 2,62 posto. Nešto slabiji je ZDMF HAC kod kojeg se mjesečne promjene na brojčanoj bazi kreću na razini od 734, a u relativnoj na 2,89 posto.
Na trećem mjestu se pozicionirao AZ ZABA ZDMF s promjenama na brojčanoj razini od 497, odnosno 17 posto, dok je AZ HKZP ZDMF zabilježio 325 na brojčanom nivou ili 2,58 posto i za kraj CROATIA OSIGURANJE ZDMF u brojčanom dijelu bilježi 281 i u relativnom 2,63 posto. Potrebno je imati na umu kako se navedeni podaci odnose na mjesečno promjene i promjene od početka godine.
Detaljnije podatke o zatvorenim dobrovoljnim mirovinskim fondovima možete vidjeti u tablici. Brojke su izražene u tisućama eura.
Prinosi ZDMF-ova
Uzimajući u obzir cijele udjele u eurima za siječanj 2023. godine, najbolje stoje zatvoreni fondovi: ZDMF Hrvatskog liječničkog sindikata, ZDMF Ericsson Nikola Tesla, AZ A1 ZDMF, AZ Dalekovod ZDMF i AZ HKZP ZDMF.
Prvi na listi, ZDMF Hrvatskog liječničkog sindikata, počeo je poslovati 1. srpnja 2004. godine, dok je ZDMF Ericsson Nikola Tesla počeo s radom 21. veljače 2005. godine. Treći po redu, AZ A1 ZDMF posluje od 8. ožujka 2004. godine, AZ Dalekovod ZDMF od 14. prosinca 2004. i AZ HKZP ZDMF od 14. ožujka 2005. godine.
Mjesečni prinosi za siječanj 2023. godine ZDMF-a Hrvatskog liječničkog sindikata su iznosili 40.5213 , odnosno 2,93 posto udjela, za ZDMF Ericsson Nikola Tesla 39.2997 eura i s udjelom od 2,9 posto. Nešto niže vrijednosti odnose se na AZ A1 ZDMF i njihovih 38.8936 eura s 1,81 posto udjela, na AZ Dalekovod ZDMF 37.0499 eura i s 1,87 posto udjela i na AZ HKZP ZDMF 36.0121 eura s 1,91 posto udjela. Prosječni godišnji prinosi od početka rada ZDMF Hrvatskog liječničkog sindikata iznose 6,19 posto, ZDMF Ericsson Nikola Tesla su 6,23 posto, AZ A1 ZDMF iznose 5,85 posto, AZ Dalekovod ZDMF 5,82 posto i AZ HKZP ZDMF iznose 5,74posto.
Više podataka možete saznati u tablici. Iznosi su prikazani u tisućama eura.