Zasebni fondovi: Donosimo kako se financiraju mirovine svećenika, svaka biskupija ima svoja pravila

Milan Dalmacija
27. svibnja 2023.
Mirovine
A- A+

Država je do 2009. morala Katoličkoj crkvi davati dodatnih 20 posto za mirovine svećenika. Financiranje mirovina svećenika je sada riješeno posebnim financijskim sustavima koje ima svaka biskupija, odnosno nadbiskupija, a odnedavno postoji i mogućnost ranijeg odlaska u mirovinu.

Ilustracija: Pixabay

Iako se tako ne čini, svećenici također idu u mirovinu. Njihova su mirovinska prava određena redovitim propisima, kanonskim pravom, ali i Vatikanskim ugovorima. Dodatne odredbe mogu se naći i u financijskim sustavima svake pojedine biskupije. Kako nam je još ranije objasnio bivši hrvatski veleposlanik u Vatikanu, Ivica Maštruko, svećenici u mirovinu idu na uobičajen način, dakle kad ispune uvjet dobi i staža, a velikih razlika nema, osim u skrbi, koja je ipak bolje uređena na crkvenoj razini. No, mnogi ostaju u službi zbog nedostatka kadrova.

Mirovine je prije pokrivala država

Mirovine za svećenstvo se isplaćuju iz državnog proračuna, kao i sve druge mirovine. No, iznosi za mirovine posebno su uređeni Ugovorom o gospodarskim pitanjima između Svete Stolice i Republike Hrvatske iz 1999. godine. Člankom 9. tog Ugovora propisano je da “radi rješavanja pitanja mirovinskoga osiguranja članova klera, redovnika i redovnica koji su navršili 65 godina života, a čije mirovinsko osiguranje do sada nije sustavno riješeno, Republika Hrvatska će tijekom prvih deset godina primjene ovoga Ugovora novčani iznos o kojem se govori u članku 6. ovoga Ugovora isplaćivati uvećan za 20 posto.”

RUke svećenika na molitveniku
Kako svećenici i časne odlaze u mirovinu? Istražili smo sve aspekte, razlika je samo u jednoj stvari

U članku 6., pak, stoji da će Republika Hrvatska Katoličkoj crkvi “mjesečno davati iz godišnjega državnoga proračuna iznos koji odgovara dvjema prosječnim bruto plaćama pomnoženim s brojem župa koje postoje u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu ovoga Ugovora.” Valja reći kako se broj župa mijenjao iz godine u godinu, kao i iznos prosječne bruto plaće. Ipak, ove odredbe se nisu odnosile na cjelokupni kler.

– Neki crkveni službenici primaju državne plaće te automatski uplaćuju određeni iznos u državni mirovinski fond od kojega će dobivati mirovinu, kada za nju ispune zakonske uvjete. Ostali klerici redovnici i redovnice redovito uplaćuju za zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Navedena se odluka odnosi samo na klerike, redovnike i redovnice koji su navršili 65 godina života, a nisu sredili pitanje mirovinskog osiguranja, pojašnjava Nikola Škalabrin u svom znanstvenom radu “Upravljanje dobrima”.

Moguć raniji odlazak u mirovinu

Primjerice, spomenute 1999. godine, država je izdvojila ukupno 190 milijuna kuna (25,2 milijuna eura) za potrebe Crkve. Taj je novac razdijeljen u 10 rata, a za mirovinsko osiguranje svećenstva je, objašnjava Škalabrin, tada izdvojeno 38 milijuna kuna (nešto više od pet milijuna eura).

Još 2009. država je prestala davati dodatnih 20 posto za mirovine svećenstva. U međuvremenu, 2021. je Zakonom o dopunama Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, računanje staža osiguranja s povećanim trajanjem i snižavanje dobne granice za ostvarivanje prava na starosnu mirovinu omogućeno i osobama s invaliditetom samostalnim obveznicima plaćanja doprinosa, među koje spadaju, kako piše na stranicama HZMO-a, i “svećenici i drugi vjerski službenici vjerske zajednice.” Doduše, svećenici se u samom Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem ne spominju ni u kojem kontekstu.

Zaseban financijski sustav

Svećenik osiromašio župnu kasu za 145.200 kuna, Biskupija mu obustavila mirovinu!

Od 2001., opet temeljem Vatikanskih ugovora, uspostavljen je i Financijski sustav Katoličke crkve u Hrvatskoj, dok je pri Hrvatskoj je biskupskoj konferenciji osnovana Središnja ustanova za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika. Lokalne, odnosno biskupijske i nadbiskupijske ustanove iz državnih sredstava osigurale su fond kojim, između ostalog, podupiru i uzdržavanje svećenika.

Tek sada dolazimo do dijela s obračunom mirovina. Glas Koncila tako navodi izvadak iz Pravilniku za provedbu financijskoga sustava u Zadarskoj nadbiskupiji, koji u članku 26. kaže da “umirovljeni klerici imaju pravo na smještaj u Svećeničkom domu ili drugoj prikladnoj ustanovi, kao i pravo na njegu, liječenje i mjesečnu mirovinu u skladu s propisima Nadbiskupijske ustanove za uzdržavanje klera”. U članku 27., pak, stoji da se mirovina svećenicima isplaćuje mjesečno po iznosu osnovice za obračun bodovnog salda, a onima koji su službovali samo dio godina u nadbiskupiji, mirovina se računa proporcionalno godinama službe.

Pronašli smo i Odredbe o provedbi financijskog sustava u Požeškoj biskupiji koje su na snagu stupile ove godine. Njima je propisano da je “svaki župnik dužan iz župne blagajne uplatiti biskupijskom Ekonomatu godišnji doprinos za svećenički mirovinski fond u iznosu od 40 posto visine godišnjeg doprinosa župne blagajne za uzdržavanje središnjih biskupijskih ustanova”. Taj doprinos, pak, iznosi jedan euro po vjerniku, s time da se broj vjernika računa prema Popisu stanovništva iz 2021. godine.

Copy link
Powered by Social Snap