Zahvaljujući jednom sporazumu niti u BiH više nije potrebna potvrda o životu

Milan Dalmacija
17. listopada 2022.
Mirovine
A- A+

Umirovljenici iz BiH koji žive u jednom entitetu, a primaju mirovinu iz drugoga, više neće morati dostavljati potvrde o životu kako bi nastavili primati mirovinu. Isto je i s korisnicima iz Hrvatske, Slovenije, Srbije i drugih zemalja s kojima je uspostavljena elektronička razmjena podataka.

Umirovljenici su osuđeni na čekanje Ilustracija: Pixabay

Umirovljenici koji žive u Bosni i Hercegovini i primaju mirovinu iz jednog od tamošnjih mirovinskih zavoda, više ne moraju strahovati da će im biti obustavljena isplata mirovina jer nisu dostavili potvrdu o životu. Recimo, umirovljenici koji žive u Federaciji BiH, a primaju mirovinu iz Republike Srpske, a vrijedi i obratno, morali su jednom godišnje dostaviti ovjerenu potvrdu, piše Večernji list BiH.

Elektronska razmjena podataka

Tip u Indiji držao mrtvu majku u frižideru tri godine kako bi mogao primati njenu mirovinu

Sad je međusobnim sporazumom dvaju mirovinskih zavoda ukinuta ta obveza. Kad je riječ o Zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje Federacije BiH, potvrdu o životu ne moraju dostavljati niti umirovljenici iz Hrvatske i Slovenije. S druge strane, te je obveze sada oslobođeno 20.520 korisnika Zavoda MIO Republike Srpske koji imaju prebivalište u Srbiji.

– Time prestaje i dosadašnja praksa odlaska korisnika do jednog od pet nadležnih tijela za ovjeru potvrde o životu, što pojednostavljuje i olakšava obvezu korisnika po pitanju dokazivanja njihova statusa, navodi se u priopćenju Zavoda MIO RS. Mirovinsko-invalidski zavod Republike Srpske je mogućnost elektroničke razmjene podataka o činjenici smrti korisnika zaokružio sa svim nositeljima osiguranja država nastalih na području bivše SFRJ, osim sa Zavodom MIO Sjeverne Makedonije, gdje živi oko 180 korisnika, objasnili su iz Zavoda MIO RS.

Postoje iznimke

Elektroničkom razmjenom podataka o smrti pojedinih korisnika smanjuje se mogućnost preplaćivanja mirovina, odnosno malverzacija. Mirovinski zavodi u regiji nerijetko su se susretali sa slučajevima da članovi obitelji, susjedi ili prijatelji ne prijave smrt osobe kako bi nastavili primati njenu mirovinu.

Kako u svemu, tako i ovdje postoje iznimke. Ako umirovljenici koji primaju mirovinu iz BiH žive u nekoj od zemalja s kojom nije uspostavljena elektronička razmjena podataka, morat će i dalje jednom godišnje dostavljati ovjerenu potvrdu o životu. Nju, u tom slučaju, ovjeravaju nositelj mirovinskog osiguranja u inozemstvu ili u BiH, općina prebivališta korisnika mirovine, javni bilježnik,diplomatsko predstavništvo BiH, domu umirovljenika (ako je umirovljenik tamo smješten) ili u bolnici (ako je tamo smješten). Lani je Zavod MIO FBiH je zbog nedostajućih potvrda o životu privremeno obustavio isplate 24.346 mirovina.

Copy link
Powered by Social Snap