Za starost u trećem stupu štedi više od 443.000 građana: Isplata prije mirovine, a nudi se i 30 posto iznosa odmah

Jasmina Grgurić Zanze
25. siječnja 2024.
Mirovine
A- A+

Jedna od opcija štednje za starost je i treći mirovinski stup u kojem štedite koliko i kada možete. Država će vam dati  još 15 posto, a postoji i mogućnost dodatnog prinosa, ali za to nema garancije. Sredstva su u cijelosti nasljediva, a mirovina iz trećeg stupa može se početi koristiti već s 50, odnosno 55 godina, uz mogućnost isplate do 30 posto ušteđenog iznosa. Trenutno u trećem stupu štedi više od 440.000 građana, a mirovinu već dobiva oko 28.000 korisnika.

Ilustracija: Rawpixel

Prosječna hrvatska mirovina od 450 eura ne može pokriti mjesečne troškove života, zbog čega se nameće pitanje vlastite štednje za starost. Tko je mogao izdvajati od malih plaća, taj je u prošlosti štedio u banci, putem životnog osiguranja, kod kuće, a tek rijetki su ulagali svoj novac s rizikom. Jedna od opcija je i dobrovoljna štednja kroz treći mirovinski stup koji se naslanja na sustav međugeneracijske solidarnosti (prvi stup) i obaveznu kapitaliziranu štednju u drugom stupu. O poslovanju mirovinskih fondova možete više pročitati ovdje.

Kako u praksi funkcionira treći mirovinski stup?

Štednja u trećem stupu funkcionira tako da građanin uplaćuje koliko može često, iznos koji želi, dakle nema obvezu mjesečne uplate točno određenog iznosa. Na godišnju uplatu dobit će 15 posto od države, ali najviše za uplaćenih 663,61 eura, što znači da državni poticaj može iznositi najviše 99,54 eura.

Ključevi stana u ruci
Iz UMFO-a najavljuju: Uskoro će mirovinski fondovi ulagati i u poslovne nekretnine

Kada bi, primjerice, građanin štedio 55 eura mjesečno, godišnje bi skupio 660 eura, a država bi mu na to još uplatila 99 eura. Za 30 godina, riječ je o 22.770 eura, a na taj iznos se može očekivati i prinos od oko dva posto, no za to nema garancije. Naime, ulaganje u dobrovoljne mirovinske fondove predstavlja preuzimanje rizika te je moguće da prinos bude manji od očekivanog ili čak negativan.

Uštedi li građanin 22.770 eura, kada napuni 55 godina, ili 50 ako je štedjeti počeo prije 2019. godine, već može početi koristiti isplatu iz trećeg mirovinskog stupa, neovisno o odlasku u mirovinu. Tada možete odmah uzeti 30 posto ušteđenih sredstava, što bi u ovom slučaju iznosilo 6.831 euro. Ostatak se dalje isplaćuje kao mirovina prema dogovorenoj dinamici na pet, deset ili 15 godina, doživotno, mjesečno, kvartalno, godišnje…

Više od 440.000 građana štedi u trećem stupu

– Prema podacima za prosinac 2024. u otvorenim dobrovoljnim mirovinskim fondovima štedi 394.326 članova, a u zatvorenim dobrovoljnim mirovinskim fondovima 48.683 članova, rekli su nam iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.

Kada je riječ o onima koji su već kapitalizirali svoju štednju u smislu da im se ona već isplaćuje, onda su brojke puno manje. Na kraju 2023. godine bilo je 24.269 korisnika mirovine iz trećeg mirovinskog stupa, a isplaćeno im je 13,7 milijuna eura. Ukupan broj korisnika mirovine u mirovinskim osiguravajućim društvima u okviru dobrovoljnog mirovinskog osiguranja iznosi 4.398.

Dobrovoljno ušteđena sredstva u cijelosti su nasljediva

Novi umirovljenici dobili rok od godinu dana, inače će ostati bez mirovinske štednje

Također, tijekom 2023. putem mirovinskih društava za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondovima isplaćeno je 11,4 milijuna eura u obliku jednokratnih isplata. Prema zadnjim dostupnim podacima kojima Hanfa raspolaže u razdoblju od 1. siječnja do 30. rujna 2023. isplaćeno je 304 jednokratnih isplata u okviru dobrovoljnog mirovinskog osiguranja u ukupnom iznosu od 1,4 milijuna eura.

U slučaju da je član fonda ugovorio privremenu isplatu mirovine, nasljednici svejedno imaju pravo na jednokratnu isplatu, pod uvjetima utvrđenim ugovorom sklopljenim između člana fonda i mirovinskog društva. Dakle, sredstva koja član mirovinskog fonda ima u dobrovoljnom mirovinskom fondu su u cijelosti nasljediva.

Umirovljenici, jeste li sami štedjeli za mirovinu?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap